Jaunumi

“atlaid mammu!” aizkadri un stāsti aiz tiem

olte laivaaa

Pirmā sezona jaunajam projektam AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajos ezeros – “atlaid mammu!” – aizvadīta. Projekta autoriem un aktīvajiem dalībniekiem ir daudz ko pārdomāt pirms gaidāmās sezonas šovasar. Atbildīgas makšķerēšanas un lielo zivju draugs Māris Olte kopā ar projekta idejas autoru Matīsu Ābiķi piedāvā ielūkoties “atlaid mammu!” filmēšanas klipa gaitas aizkadros un dalās piedzīvojumu un atmiņu stāstos, līdz tika sasniegts mērķis.

Ar līdakas pavēli nenoķert

“Braukt un lūkot trīs nedēļu laikā noķert Lielo zivi noteikti nav tas, kas tiek darīts ikdienā. Copes raidījumus veidoju jau gadus divdesmit. Latvijas ūdeņi man zināmi labi, un šķita, ka atrast labu lokāciju ar labām zivīm sezonas sākumā nebūs lielas problēmas,” atminas Māris Olte.

Galvenais uzstādījums videoklipam “atlaid mammu!” bija iepazīstināt projekta galveno auditoriju – makšķerniekus – ar jauno ideju un pulcināt tai sekotājus. Idejas autors Matīss Ābiķis norāda, ka plānotajā materiālā bija jābūt redzamām lielām līdakām un skaistiem, “pareizo” sajūtu izraisošiem kadriem. Tā būtu kā spēle un savstarpēja saziņa ceļā uz kopēju mērķi – labāk apsaimniekotiem ūdeņiem, kuri būtu bagātāki ar spiningotāju iecienītajām plēsīgajām zivīm – līdakām, asariem. “Ne kategorisks “ķer un atlaid”, bet padziļināta zemūdens sistēmas izpratne. Plēsīgo zivju mazuļu īpatsvars vairumā mūsu ūdeņu ir normāls. Līdakas nedienas sākas tad, kad tā sasniedz 50 centimetru garumu. Par to pārliecinājās arī filmēšanas grupa, veidojot klipu aizvadītā gada pavasarī. Lielās līdakmammas uz “līdakas pavēli” nenoķersi!” atzīst Matīss.

IMG 2033

Trīs piegājieni

Klipa filmēšanas darbi tika sākti pirms spiningošanas sezonas oficiālās atklāšanas – Alūksnes apkārtnes privātos dīķos. “Paredzētajā dienā laiva bija dīķī, kur iztēlē rādījās – līdakas pat airos kodīs. Apģērbu izvēlējos vasarīgu, lai nav vasaras vidū jāeksponējas ar ziemas cepuri galvā. Maliena mūs sagaidīja ar 1,5 grādiem un lietus lāsēm. Jā, savu zivi es kaut kā tomēr piešmaucu, bet laimi un kaut kādu estētiku sevī gan ne, līdz ar to kadrā ieburt neizdevās,” atminas Māris.

Kā vīriem pienākas, plints krūmos netika mesta un otrais mēģinājums iemūžināt brango zaļsvārci tika īstenots LVM Lielauces ezerā, nu jau piesaistot dronu, kas nodrošinātu krāšņus skatus no debesīm. Tomēr plāns un realitāte arī šajā reizē negāja roku rokā – lieli lomi izpalika, vien piedzīvojums Mārim ar minēto lidaparātu: “Pabraukāju, pamētāju vizuli, kamēr drons lidinās. Smieklīgi gan gadījās ar jau minēto lidaparātu  –  no aizmugures pa pakausi dabūju, labi, ka iztiku vien ar zilu ausi, tak Lielā zivs atkal izpalika,” smej Māris.

Tā pienāca maijs, arī trešais mēģinājums LVM Kaņiera ezerā noķert un skaisti iemūžināt Lielās zaļsvārces atlaišanu atpakaļ ūdenskrātuvē neizdevās  pat pēc divu ar pus dienu mēģinājuma. “Lielā zivs, patiešām izmērā ap metru, pirmo reizi parādījās Kaņiera ezerā dienas laikā. Gulēja seklā plašumā kā tāda haizivs un sauļojās. Spiningošanai liegtajā zonā…” atminas Māris.

IMG 2086 matiss

Aktrises atrastas

Pavasaris pieturējās vēss, LVM ezeri, tāpat kā liela daļa citu Latvijas ezeru bija kautri savā dāsnumā. Aktrises – lielās līdakmammas – tika atrastas Tomes pagasta dīķos. “Māris ar operatoru aizbrauca augšējā dīķī, bet es palieku vidējā dīķī Pirmais metiens – bam! Vilšanās – apmēram 4 kilogrami zandartu, nākamajā metienā – tāds pats. Skaidrs, uz redzēšanos! Taču vienā no dīķa malām esmu ievērojis blīvu, smalklapainu ūdenszāļu biezokni un pāris stiprus uzviļņojumus gar tā malu. Ar prāvu gumijzivi un ofsetāķi sāku apstrādāt zāļu malu, otrā metienā iznāciens – redzu nozibam platu zāļsvarces torsu, taču sitienu kātā nesajūtu – garām skriets! Ļaujot vietai “nomierināties” pārceļos uz zāļu pleķa otru malu. Trešajā vai ceturtajā metienā paliela līdaka seko gumijzivij līdz pašam krastam un pieķeras! Mieru, mieru! Ļauju zobainajai patrakot, tad ar cimdotu roku to labi satveru aiz žaunu vāka un ar otru roku trīcošiem pirkstiem zvanu operatoram Jurim un Mārim ar priecīgo vēsti. Kopumā tajā dienā tikām pie 3 līdakām – aktrisēm. Lielāko “zvaigzni” 9–10 kilogrammus noķēra Māris,” piedzīvojumu skaidri atminas Matīss.

“Ir skaidrs  –  Lielās mammas ķert ir jāspecializējas, tām vajag citādas mānekļu piespēles un taktiku, lai zivs izdzīvotu. Domāšanā par līdaku atlaišanu mēs esam pašā ceļa sākumā. Jāizzina un jāmācās to deju  –  dueli būvēt tā, lai kritušo ir pēc iespējas mazāk. To arī darīsim,” pārliecināts Māris Olte.

Piedāvājam ielūkoties video filmēšanas aizkadros aprīlī un maijā:

Un te arī pats projekta “atlaid mammu!” video – skaistais galarezultāts: