AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Dzīvības ūdens dzirkstī Meirānos

1

Aprīlis pēc seniem tautas ticējumiem ir palu, sulu un putnu mēnesis. Gluži kā gājputni no svešām zemēm aprīļa otrajā pusē Ziemeļlatgales reģiona Mammadaba vēstniecībā Meirānu Kalpaka pamatskolā "salidoja" bērni no Ginkūnas pamatskolas Šauļos un Kainas pamatskolas Hiijumā salā Nordplus Jauniešu mobilitāšu projekta "Save water, save life" ("Ūdens - dzīvības avots") tikšanās reizē mūsu pusē, lai straujāk liktu ritēt mūsu dzīvības sulai.

Tā kā projekta tēma bija ūdens, mūsu ciemiņi un arī skolas komanda viesojās daudz interesantās vietās. Bijām Pļaviņu HES, redzējām, kā ūdens spēks pārvēršas elektrībā. Apmeklējām arī HES muzeju. Muzejā redzējām senu ūdens nirēja tērpu, lielu kompasu, sena kuģa stūri, senu telefonu un nelielu HES modeli. Pateicoties Pļaviņu HES, radās pilsēta Aizkraukle, kuru kādreiz sauca par Stučku.

Daugavpils Universitātes gide aizveda mūs uz modernām zinātnes laboratorijām. Sākumā universitātes darbinieks mums parādīja mucas, kurās bija zivis. Viņa darbs bija noteikt zivīm labvēlīgākos dzīves apstākļus. Pēc tam mēs devāmies uz telpu, kurā atradās liela un smaga lāzerierīce. Mums stāstīja, ka lāzers ir ļoti tīrs un ar to var viegli strādāt, griezt.

Lubānas mitrājā staigājām pa Tīrumnieku dabas takām pa gurkstošu sniegu, lielajā vējā tikko varējām uzkāpt "Bākā" apskatīt ezeru un dīķus, mitrāja informācijas centrā pētījām ūdens radību un putnu daudzveidību. Kokaudzētavā "Podiņi" skatījāmies, kā no sēkliņas izaug realizācijai gatavs stādiņš. Iepazīstinājām ciemiņus ar mūsu pusi. Lubānas vidusskolas gidu pulciņa meitenes novadīja ekskursiju pa Lubānu. Viesojāmies Amatnieku centrā un Lubānas tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā. Visas šīs iepriekšminētās ekskursijas bija interesantas un iespaidiem bagātas.

Daudz aktivitāšu norisinājās arī mūsu skolā. Ļoti interesanta bija ZINOO centra nodarbība ar ķimikālijām. Rādīja dažādus eksperimentus (ziloņa zobu pastu, skaņas lielgabalu un miglas un dūmu iegūšanu). No plastmasas pudelēm taisījām raķetes, kuras pildīja ar ūdeni un laida gaisā, ūdens filtrus, veicām PH testu. Bija daudz dažādu radošo darbnīcu.

4

Kopā ar ciemiņiem mēs uzstājāmies pašu veidotā koncertā "Ūdeņi mostas", bet pēc tam piedalījāmies orientēšanās sacensībās un sporta aktivitātēs "Ezerniekos".

Nedēļa paskrēja vēja spārniem. Šajā laikā varēja iegūt daudz labus un jaukus draugus. Žēl, ka ciemiņi nevarēja palikt vēl vienu nedēļu.

Skolēnu pārdomas par projekta aktivitātēm:

  • "Guvu jaunu pieredzi. Satiku jaunus draugus. Mācījos komunicēties un sarunāties angliski. Man patika radošās darbnīcas, Zinoo centra triki, brauciens uz Daugavpili. Ļoti patika, kad Inese spēlēja klavieres un meitene no Lietuvas- Auguste- dziedāja! Ballītes varēja būt garākas un draugi varēja nebraukt tik ātri mājās." (Monta no Latvijas)
  • "Šī bija ļoti jautra nedēļa! Bija patīkami pārbaudīt un likt lietā savas zināšanas dabaszinībās (gan eksperimentējot, gan atbildot uz sagatavotajiem jautājumiem) un savu fizisko sagatavotību sporta aktivitātēs. Arī es ieguvu daudz jaunus draugus." (Andreas Gabriels no Igaunijas)
  • "Man patika nodarbības Lubānas mitrāja informācijas centrā un kopīgais koncerts, ballītes, ZINOO centra eksperimentu šovs un nodarbības. Žēl vienīgi, ka bija tik auksts! Taču es ieguvu jaunus draugus un iemācījos būt draudzīgāka." (Sabīne no Latvijas)
  • "Šī nedēļa bija viena no labākajām manā mūžā. Satiku jaunus draugus. Izbaudīju ZINOO centra nodarbības, radošās darbnīcas, sporta aktivitātes un orientēšanos, nodarbības par putniem. Ģimene, kurā dzīvoju, bija satriecoša, ļoti rūpējās par mums! Man bija tiešām brīnišķīga "mamma" un astoņi suņi -  lieliski! Gribam atbraukt vēl šurp un visus satikt!" (Gabija un Ramune no Lietuvas)
  • "Esmu priecīgs, ka pievienojos šim projektam. Tas bija interesanti un jautri! Iemācījos gatavot ziepes, liet sveces, filcēt zivis, taisīt rokassprādzes, gatavot piekariņus ar latvju rakstiem un magnētiņus - cilvēciņus. Ļoti patika Pļaviņu HES un iepazīt Daugavpili. Putni man bija kas interesants, īpaši pagaršot jēlas olas… Gribu pateikt īpašu milzīgu paldies ģimenei, kurā es dzīvoju! Cerams, ka kādreiz satiksimies!" (Pijus no Lietuvas)
  • "Nedēļa pagāja jautri, kaut arī tā šķita gara, jo ne mirkli nevarējām garlaikoties. Iemācījos taisīt leduspuķes un uzzināju, kā izveidot dažādu formu burbuļus. Arī manā ģimenē dzīvoja meitene no Lietuvas. Vakarus pavadījām kopā ar citiem bērniem, kas dzīvoja Meirānos, pastaigājoties un jautri čalojot." (Inese no Latvijas)
  • "Šajā nedēļā Latvijā man tiešām patika komunicēties ar citiem cilvēkiem. Visjautrāk, iespējams, bija censties sazināties ar skolotājām krieviski. No aktivitātēm man vislabāk patika orientēšanās "Ezerniekos" un pirātu ballīte. Esmu sajūsmā par lielisko uzņemšanu!" (Visvaldas no Lietuvas)
  • "Es atradu jaunus draugus, spēlēju jautras un neparastas spēles. Man patika koncerts un doties izglītojošās ekskursijās. Programma bija nedaudz par pieblīvētu, gribējās mazliet vairāk brīvā laika, jo jutos noguris. Iemācījos, kā attīrīt ūdeni un palaist gaisā ūdens raķeti. Uzzināju par citu Baltijas valstu kultūru un tradīcijām. Sapratu, ka mācīšanās var būt aizraujoša! Paldies par programmu un jauno pieredzi! Man patika šejienes cilvēki un dažādās vietas, ko apmeklējām." (Karls-Markuss no Igaunijas)

8

Mūsu pusē tiešām mīt paši sirsnīgākie, atsaucīgākie, dzīvespriecīgākie cilvēki, kam vēlamies pateikt milzīgu paldies par atbalstu, līdzdarbošanos, ģimenēm - par bērnu uzņemšanu, apčubināšanu! Paldies par labajiem vārdiem un darbiem! Lai aizvien spožāk uzliesmo tā dzirkstelīte, kas aizrauj mūs zilo brīnumu pasaulē kopā ar saviem draugiem!

Informāciju sagatavoja un apkopoja 6.klases skolniece Agnese Ērgle un skolotāja Ilze Stiprā