AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Meirānu 3. un 4. klases skolēni kļūst par meža detektīviem

1

Lai izprastu bibliotēkas darbību un to, kur tajā sastopama koksne, Ziemeļlatgales reģiona Mammadaba vēstniecība - Meirānu Kalpaka pamatskola devās apmeklēt Latvijas Nacionālo Bibliotēku Rīgā un iejusties "Meža detektīvu" lomā.

Ekskursijā devāmies kopā ar saviem draugiem no Pļaviņu ģimnāzijas un Jersikas pamatskolas. LNB mūs sagaidīja gides, kuras programmas "Meža detektīvi" ietvaros bija sarūpējušas ekskursiju pa bibliotēku un izzinošas, interesantas mācību aktivitātes saistībā ar mežu un dabu.

Ekskursijas laikā apskatījām populārākos objektus, kuri uzstādīti un atrodas dažādos bibliotēkas stāvos. Ieejot bibliotēkā, pirmais, ko visi ievērojām, ir tas, ka gaisā atrodas lielais, spoguļu grāmatu plaukts... tas šķita ļoti iespaidīgs! Vērojām skatu uz Rīgas panorāmu no 12. stāva. Aplūkojām LNB arhitekta Gunāra Birkerta darba stūrīti ar viņa skicēm un darbiem. Aplūkojām Dainu skapi, Leļļu izstādi, kā arī lielāko un iespaidīgāko grāmatu pasaulē, kas ir kā dāvinājums LNB uz atklāšanas svētkiem. Grāmatas oriģināls atrodas Vatikānā. Pabijām arī Ziedoņa zālē, kur notiek kultūras pasākumi. Skolēnus ļoti sajūsmināja maģiskā istaba ar saviem brīnumiem un pārsteigumiem.

Nodarbības notika dažādās LNB telpās jeb nodaļās - Humanitārajā, Vizuālās mākslas un Dizaina, Bērnu, Bioloģijas un Dabas u.c. centros. Pētījām un meklējām grāmatās sēnes un to nosaukumus, spēlējām atmiņas spēli "Koki un to lapas vai augļi", pildījām darba lapas - salikt pareizi tautasdziesmas, sakāmvārdus un ar dabu saistītus vārdus, kur sajaukti burti, skatījāmies filmiņu "Kā mežs ienāk pilsētā" un "Kokam otrā elpa", kas lika aizdomāties par gaisa tīrību un meža nozīmi, lai mēs veselīgi dzīvotu, kā arī iepazinām dažādus koka izstrādājumus. Cik daudz lietu var pagatavot no koka!

Savos iespaidos par apmeklējumu dalās vēstniecības skolotāja un skolēni:

  • "Bibliotēkā tikāmies arī ar pārstāvjiem no LVM. Kopīgi spēlējām spēli "Man mežā patīk..." un tinām draudzības kamolu, kas beigās pārvērtās par zirnekļu tīklu - uzaustu dabas brīnumu... Skatījāmies filmiņu par meža stādīšanu, audzēšanu līdz pat lielam kokam un tā saudzēšanu. Kopīgi pārrunājām, kā mēs protam saimniekot mežā. Mēs protam! Un Jūs?" (Skolotāja Vineta Bormane)
  • "Bibliotēkā mūs sagaidīja pasākuma vadītājas: Zane, Līga un Inga. Mēs sadalījāmies trīs grupās. Mēs ar Kati bijām B komandā un gājām vispirms apskatīt Ziedoņa zāli, kurā rāda kino un teātra izrādes. Vienā zālē atradās liels dators (kā plazmas televizors). Interesanti bija braukt ar liftu. Uzzināju, ka bibliotēkā 12 stāvos, 200 telpās ir vairāk nekā 20 tūkstoši grāmatu. Ēkas sienas ir no bērza kokmateriāliem, margas bibliotēkā ir no stikla, grīda - no betona un stikla." (Daniels, 4.klase)
  • "Es biju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pirmo reizi. Bija ļoti interesanti. Tur bija izstādes un ļoti daudz grāmatu. Man ļoti patika dažādi uzdevumi un spēles par mežu. Mums uzdāvināja klades par labu darbu. Bibliotēkā bija „dzīvā” grāmata. Grāmatā bija zīmējumi, kad pāršķir jaunu lapu, uz sienas parādās jauns zīmējums. Man patika 12.stāvā. Noteikti gribētu turp vēlreiz aizbraukt." (Nikola, 4.klase)
  • "Man bija liels pārsteigums par to, cik liela ir bibliotēka no iekšpuses. Mums iedeva ieejas kartes, kuras nedrīkstējām pazaudēt un uz kurām bija rakstīts "ekskursants". Mums izrādīja visu no 1. līdz 12. stāvam. Noskatījāmies īsu filmiņu par mežu. Ļoti forši bija istabā, kur bija stāstīts par filmām un patieso dzīvi. Protams, atpakaļceļā iegājām arī veikalā. Brauciens bija ļoti, ļoti labs!" (Raivo, 4.klase)