AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Ceļš līdz koka stiķim – meistarstiķim

2

Kad mammadaba programmā nonākam līdz koka meistarstiķim, nereti atskan kāda nopūta – mēs jau neko nevaram no koka pagatavot, es jau nemāku bērniem to iemācīt, kur ņemt kokus? Tādēļ visi priecājamies par jaunumu – iespēju gatavot kaut ko no kartona un papīra. Tomēr nemetam plinti krūmos, cenšamies iepazīt koku, tā īpašības un piedāvātās iespējas.

Pie mums neviens ilgi nedomā un nediskutē, ja jau iemaņas un prasmes jāapgūst, ja meistarstiķis jāpagatavo, tad jāķeras darbam klāt un tas pēc labākās sirdsapziņas jāpaveic. Izmantosim kaut vai zobu bakstāmos, bet kaut ko no koka pagatavosim. Mājturības un tehnoloģiju skolotāji kopā ar zēniem mācās apstrādāt dažādus kokmateriālus, veido interesantus darbus. Viņi stundās un pulciņu nodarbībās zāģē, vīlē, līmē, smilšpapīro (tā to procesu laikam gan nesauc), iededzina, beicē, lako, finierē utt.

Pēc mājturības stundas 6. klases zēni allaž lepni nes rādīt paveiktā darba rezultātu.

Viendien gada sākumā lepojās ar mazo cilvēciņu, piedēvēja tam savas un klasesbiedru īpašības, uzjautrināja viens otru, izmantojot lomu spēles. Nākamajā reizē mājās nesa sirdi – apliecinājumu, ka mīl savu ģimeni, tuviniekus, Latviju, sauli un daudz citu lietu.

 5

Īpašu uzmanību puiši vairākas nedēļas veltīja pašgatavoto koka kaķu labsajūtai, jo tapa ne tikai minči, bet arī viņiem domāti izklaides objekti – peles, viņu kārumi – zivis. Man gan tās vairāk izskatījās pēc asakām, bet zēni apgalvoja, ka kaķiem vēderi tukši nepalikšot.

7

 Kādudien zēni no mājturības stundas atgriezās dīvainu skaņu pavadībā. Klasē ielidoja koka lidmašīnu eskadriļa. Savukārt vēl dienu vēlāk saņēmu jautājumu, vai jaunajiem svečturiem nevaru izsniegt svecītes. Norunājām ar čaklajiem meistariem, ka skolā nededzināsim svecītes, jo svečturus nepieciešams stabili piestiprināt pie sienas, tādēļ par šo darbiņu skolēni turpinās priecāties mājās kopā ar tuviniekiem.

 99

Par īstu meistarstiķi jau varēja nosaukt koka spēļu gatavošanu. Daži puiši paspēja pagatavot pat vairākus to variantus. Izjaukt jau kaut kā mācēju, bet salikt detaļas pareizi bija krietni sarežģītāk. Labi, ka zēni palīdzēja, pamācīja.

10

Latvijas dzimšanas diena šogad bija īpašs notikums Latvijas iedzīvotājiem, arī mūsu skolas saimei. Tam Gints veltīja savu teicamo startu mājturības un tehnoloģiju olimpiādē. Skolotājs Aigars Velveris lepojas ar Ginta panākumiem, bet mēs lepojamies ar skolotāju un viņa aizrautību. Zinām, ka brīdī, kad nāksies darināt koka meistarstiķi, skolotājs nāks palīgā.