AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Kalnsētas pamatskolā “dāvanas būs tev un man”

2

Kalnsētas pamatskolas vecāko klašu puiši droši var dziedāt šo dziesmiņu, jo viņi skolotāja Elmāra Kalniņa un skolotājas Gaidas Circenes mudināti Ziemassvētku dāvanas darina jau gandrīz visu mācību gadu.

Es pati ne vienu reizi vien esmu centusies rīkoties pēc principa “taisi ragavas vasarā”, bet veltīgi, jo pietiek ikdienā veicamo darbu, kur nu septembrī un oktobrī sākt nodrošināt pilnu eglītes apakšu ar skaistām un derīgām lietām apdāvināto priekam …

Kalnsētas pamatskolas mājturības skolotāji māca bērniem strādāt pamatīgi, rūpīgi, izzinot un pētot procesus, kas darba gaitā notiek ar apstrādāto materiālu un pašu priekšmeta darinātāju. Tādēļ arī bērni un jaunieši prot  plānot, taupīt, izmantot dažādus netradicionālus materiālus, lai jau rudens pusē pamazām sāktu veidot Ziemassvētku dāvanu krājumus mājiniekiem un citiem cilvēkiem, kurus vēlas iepriecināt.

Pats pirmais, kam es pievērsu uzmanību, bija sienas dekori – gobelēni. Tos jau oktobrī izveidoja 7. klases bērni kopā ar skolotāju Gaidu. Darbošanos nevarēja nepamanīt, jo iešana uz mežu pēc materiāliem rāmjiem, audu vākšana notika ar lielu enerģiju un skaļi. Kad darbi tika izvietoti zālē izstādei, smaržoja visa skola. Smaržoja ne tikai velkos ieaustie augi, savu toni visai buķetei deva arī svaigie koka rāmji. Nu katrs septītais zinās, kādu koku cirta un apdarināja, kā sauc gobelēnā ieaustos augus, cik ātri tie žūst, vai saglabā krāsu un smaržu. To noteikti stāstīs arī mājiniekiem, kuriem šie veselīgie brīnumi tiks dāvināti Ziemassvētkos. Dažs jau redz, kāda izskatīsies pirts priekštelpa ar viņa gobelēnu pie sienas, cits domā, ka omītei virs gultas novietotajā darbiņā smaržos jaunības laika atmiņas par siena pļavām un meža burvību vasarā.

9. klasē zēni jau apguvuši daudzus kokapstrādes paņēmienus. Viņi spēj darināt sadzīvē nepieciešamus priekšmetus. Skolotājs Elmārs viņus ļoti slavē. Skaisti apstrādātu plauktu tieši tam istabas stūrītim, kurā tā gribas nolikt pulksteni, puķu podu, kādu īpašu grāmatu vai gaismekli, saņemt Ziemassvētkos kāro daudzi ļaudis. Andris vienmēr strādā mērķtiecīgi, zina, tieši kam un kuram darināmā lieta domāta. Fotografēties gan viņam nepatīk, tādēļ pozēt “pierunāju” tikai skaisto plauktu.

8. klases bērni allaž jautri un nedaudz trakulīgi. Viņi par Ziemassvētkiem sapņo vai visu gadu, bet, kad jāveic darbs, kļūst rāmi un prātīgi. Ik pa laikam vaicā pēc skolotāja Elmāra padoma, lai dekori, pulksteņu ietvari un mehānisms, svečturi un skaistās Ziemassvētku eglītes sanāktu precīzas, salaiduma vietās piegultu kā nākas. Par dāvināšanu un tās prieku zēniem viss skaidrs. Svečturis un karstu trauku paliktnis būs mammai vai māsai, kā nu kurā ģimenē, pulkstenis – opim vai tētim, bet eglīte un sērkociņu statīvs tiks krustvecākiem, krāsainie dekoriņi – mazajiem brāļiem un māsām. Darbojoties koks un saplāksnis gluži vai pats ieguļoties rokās un sildot, stāsta puiši. Pēc mājturības stundām bērni lidot lido uz klasi, lai pirmie varētu parādīt, izstāstīt, ko atkal gatavojuši, kurš iešņāpis pirkstā, kurš bijis čaklākais skaidu un atgriezumu vācējs.

Uz Latvijas dzimšanas dienu visi skolas zēni kopā ar mājturības skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem izveidoja āra dekorus. Pēc auseklīšu izvietošanas pagalmā, lepni meitenēm stāstīja, ka tas nav bijis viegli, ka nācies zāģēt, līdzināt un krāsot tik precīzi un rūpīgi, lai nav kauns no garāmgājējiem. Es piebildu, ka vēl viens pluss ir tas, ka auseklīši izvietoti zem mammadaba karoga. Arī Ziemassvētkos šie dekori atgādinās lielas, baltas sniegpārslas, kas nolaidušās skolas pagalmā.

Kalnsētas pamatskolas bērni var droši gaidīt gada skaistākos svētku, viņi vecīša maisu piedarinājuši ar skaistām un praktiskām dāvanām.