AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Mazzalvēnieši piedalās Latvijas Globe skolu salidojumā

10. oktobrī Cēsu novada Rāmuļu pamatskolā notika Latvijas Globe skolu salidojums. Globe ir starptautiska vides izziņas programma, kurā skolēni kopā ar skolotājiem pēc zinātnieku izstrādātas metodoloģijas pēta dabu. Globe programma ir ļoti plaša un daudzveidīga, ar dažādām iespējām un aktivitātēm piepildīta. Atliek tikai darboties un tās izmantot!

Globe salidojumi notiek katru otro gadu, kad dalībskolas no visas Latvijas sabrauc kopā, lai pastāstītu viena otrai, kā ir gājis, kādi pētījumi veikti un prezentē sevi un savu skolu. Katru otro gadu notiek arī 2-3 dienu mācību ekspedīcijas.

Šogad mūsu skolu pārstāvēja 4. un 6. klases skolēni: Baiba Zvilna, Dagne Logina, Gerda Gercena, Laura Piterniece, Toms Freimanis, Norberts Bergmanis, Dāvids Kuģinis un skolotāji Anda Freimane un Kaspars Baltacis.

Savā prezentācijā lepojāmies, ar savu sakopto skolu, ar Mammadaba vēstniecības statusu, ar ekoskolas diplomu un interesanto skolas vēsturi un teikām, kā arī ar paveiktajiem pētījumiem. Pagājušajā gādā esam veikuši gan ceriņu uzplaukšanas un ziedēšanas pētījumus, gan koku lapu pumpurošanās pētījumus, gan lapu krāsas maiņas pētījumus rudenī, gan mākoņu veidu noteikšanu, gan augsnes temperatūras pētījumus. Vienīgie esam izmēģinājuši un līdz galam veikuši ledus sezonalitātes pētījumu. Šogad uzsākām sadarbību datu apmaiņā ar skolu ASV  Illionoisas štatā, kura atrodas apmēram tādos pašos  ģeogrāfiskajos platuma grādos, kā mūsu skola. Mums ir savstarpēji interesanti salīdzināt, kādi mākoņi ir abās vietās vienā un tajā pašā laikā un kā mākoņu veidi ietekmē laika apstākļus un gaisa temperatūru. Turpinājām darbu projektā „Gadalaiki manā biomā”, kurā fotografējam, kā gada laikā mainās viena un tā pati ainava un sūtam attēlus uz Šveici.

Pēc visu skolu prezentāciju noskatīšanās mums bija iespēja noklausīties fantastisku zinātnisko pasaku par pasaules izcelšanos projekta ekspertes Guntas Kalvānes izpildījumā. Dzirdējām arī  Jāņa Bikšes stāstījumu par aerosoliem atmosfērā, kā arī projekta koordinatores Ineses Liepiņas informāciju par jaunām iespējām un pagājuša gada rezultātiem projektā.

Mazzalve GlobeMazzalve Globe1

Skolēniem bija iespēja sacensties grupās, meklējot „apslēptos dārgumus” Rāmuļu apkaimē, un pēc tam piedalīties dažādās izzinošās un jautrās darbnīcās, kuras vadīja Globe dalībskolu skolotāji. Bija iespēja gan atpazīt kokus un krūmus, gan iepazīties tuvāk ar dažādiem Globe pētījumiem, gan sacerēt dzejoļus par mākoņu veidiem, gan iemācīties strādāt ar fotometru un pehametru, gan piedalīties aktīvās spēlēs un attīstīt sadarbības prasmes. Pasākumu apmeklēja arī ASV vēstniecības pārstāvji Latvijā.

Līdztekus aizraujošām aktivitātēm skolēni kā lielu ieguvumu uzskata jaunu draugu iegūšanu no dažādām Latvijas malām.

Salidojuma vērtējums mājupceļā no  skolēnu puses skanēja tā: „Tas bija jautri! Mēs čakli strādāsim, lai varētu braukt vēl!”

Skolotāja Anda Freimane