AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Labākie vēži Lielauces un Gulbju ezerā

Kad Jūs pēdējo reizi esat baudījuši vēžus? Vasaras pilnbrieds ir kā radīts ugunskuram, katlam ar dillēm, ūdeni un sarkaniem gardiem verpeļiem tajā. Lielauces ezers un Gulbju ūdenskrātuve vēžiem ir labvēlīgas vietas. Gan to dzīvošanai un augšanai, gan to ķeršanai. Jāteic, ka tā kā pirms gadiem trim Gulbju ūdenskrātuvē, kad saķert vairāk par piecdesmit gabaliem nebija problēmu, vairs nebūs. Vēžu skaits, sevišķi to blīvi apdzīvotajās vietās svārstās- pēc ražas gadiem nāk panīkums periodi. Tautā to sauc par vēžu mēri, bet vēžu audzētāju asociācijas pārstāvis Ārenta kungs man skaidroja ka mūsdienās visi vēži nes slimības izraisītājus un to pārlieka savairošanās noplicina tos barības resursus, kas vajadzīgi pienācīgas imunitātes uzturēšanai un sākas slimošana. Citiem vārdiem- kad vēžiem vairs nepietiek pilnvērtīgas barības, tad rodas problēmas.

Tas ir man pašam saprotamākais un arī citiem vieglāk izskaidrojamais veids kā atbildēt uz jautājumu- "Kāpēc dažos ezeros vēži ņem un izsprāgst pa tīro?"

Par vēžiem vispār runājot, neaizmirstiet ka bez vietējiem Platspīļu un senāk ievestajiem Šaurspīļu vēžiem tagad pie mums sastopami arī Signālvēži, praksē tiem uz spīlēm ir tādi kā gaišāki pleķi un tie pat aiz muguras satverti spēj aizsniegt turētāja pirkstus, un Dzeloņvaigu vēži. Tie ir sīki un klasiski atļauto vēža minimālo izmēru(10 vai 12 cm, neatceros precīzi) knapi sasniedz pat savā briedumā. Tie esot garšīgi, bet sīki. Parasti atrodami Lielupes baseinā.

Šovasar Lielauces ezerā paviesoties izdevās pirmo reizi. Ko tur piedzīvoju varat atrast www.nomad.lv, bet kopumā ezers man patika. Sevišķi pēc tam, kad atradu savu asaru ķeršanas formulu- Cherry no Jackall Bros. Mazu resnu zivtiņas imitāciju, kura turienes zivīm riktīgi bija pa prātam. Sevišķi līcīšos, kurus mitrājā izrāvis austrumu vējš.

Asaris ir Augusta zivs, tiekamies dabā!