LVM dabas parka Tērvetē Meža Ķēniņš – labsirdīgs un cēls

Viens no senākajiem Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē koka skulptūru tēliem - Meža Ķēniņš. Jau pašos dabas parka pirmssākumos, 1958. gadā, tika izdalītas vairākas parka tematiskās daļas. Viena no tām – Pasaku mežs, kuru jau izsenis pārvalda labsirdīgais Meža Ķēniņš. Pasaku mežā ķēniņš sāk valdīt 70.-tajos gados. Ideja tēlam aizgūta, iedvesmojoties no rakstnieces Annas Brigaderes lugu un pasaku notikumiem un uzburtās krāšņās un simboliem bagātās pasaules.

Meža Ķēniņa skulptūra atklāta 1972.gadā (pirmā fotogrāfija galerijas pielikumā). Fotogrāfijā, priekšplānā pa kreisi, Miķelis Kļaviņš, pirmo dabas taku veidotājs un parka idejas autors, pa labi kungs ar brillēm – Krišjānis Kugra, Meža Ķēniņa koka skulptūras autors. Koka skulptūra atjaunota 1994. gadā, atjaunošanas darbos piesaistīts koktēlnieks Ritvars Kalniņš. Jaunā skulptūra ir precīza pirmās Meža Ķēniņa skulptūras kopija, tikai krietni augstāka par pirmo veidoto tēlu. Ķēniņa skulptūra veidota no viena vesela, vairāk nekā 2 m augsta, ozolkoka gabala, kas savulaik atvest no Dobeles rajona.

Meža Ķēniņš arī šodien cēli un mierpilni vēro Pasaku valstības iemītniekus un viesus. Uz ķēniņa galmu ved garas un platas kāpnes, ne būt ne lēzenākais kāpiens – Tērvetes pakalniem ir stāvas nogāzes, lai nokļūtu līdz ķēniņam ir sevi nedaudz jāpārvar. Kāpņu galā šobrīd ir plecīgs vīrs, uz varena šķēpa atspiedies, vērīgi raugās atnācējos – tas Meža Ķēniņa sargs, tālāk redzami galminieki un valdnieka krēsls. Ķēniņam galminieki piepulcējās tik vien 2003. gadā. Koka skulptūras atveidoja koktēlnieki R. Kalniņš un A. Donis.

Nemainīgs, vērīgs un cildens ir Meža Ķēniņš LVM dabas parkā Tērvetē – valdnieks, pamatīgu zobenu rokās satvēris, tomēr labsirdīgi smaida. Viņa īpašumos meža draugi un viesi nelauž zarus, neplūc puķes un nepiegružo apkārtni. Tie vien bauda Tērvetes ainavas, iepazīst pasaku pasauli un ik dienas jo laipnāki kļūst, jo kā gan citādāk varētu būt – pasaku pasaulē kļūst labākas domas un mieru gūst sirds.

LVM dabas parkā Tērvetē vairāk nekā 60mit gadu dzīvo pasaka. Dabas parkā tiek uzturēti un apsaimniekoti vēsturiskie, apmeklētāju iemīļotie tēli, kas sirdij tuvi un pazīstami jau vairākās paaudzēs, ka arī veidotas jaunas takas un tematiskās daļas.

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē aicina novērtēt katram doto laiku, piepildīt to ar vaļaspriekiem, nodoties grāmatu lasīšanai, pasaules un dabas attālinātai izziņai. Rast prieku kopā būšanā, ar sirdsmieru un labsirdību pavadīt šo laiku!