Jaunmoku pils atzīmē Džordža Armitsteda 165 gadu jubileju

2012.gada 27.oktobrī Jaunmoku pilī notiks bijušā Rīgas mēra un Jaunmoku muižas īpašnieka Džordža Armitsteda 165 gadu jubilejas atcerei veltīts pasākums. Tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tālaika kultūrvēsturiskajiem notikumiem un saimnieciskajiem sasniegumiem Rīgā un Jaunmokās, vienlaicīgi popularizējot tā laika atstāto kultūrvēstures mantojumu.

Piemiņas pasākuma ietvaros notiks vēsturiskie lasījumi „Džordžs Armitsteds un viņa devums Rīgas un Jaunmoku muižas attīstībā”. Tajos tiks ilustrēts ne tikai Dž. Armitsteda kā inženiera un saimnieka ieguldījums Jaunmokās, bet vēsturniece Vanda Zariņa mēģinās parādīt arī viņa personības attīstību, balstoties uz dzimtas tradīcijām. Mākslas zinātniece Ingrīda Raudsepa sniegs informāciju par Armitsteda tēvoča Džeimsa Armitsteda dāvinājumu Rīgas pilsētas Mākslas muzejam. Savukārt Rīgas Ūdensapgādes muzeja speciālists Pauls Timrots iepazīstinās ar tā laika modernāko ūdens apgādes sistēmas ierīkošanu Baltezerā. Lasījumi noslēgsies ar Rīgas Jūgendstila muzeja 20.gs. sākuma modes demonstrējumiem.

Pēc lasījumiem tiks atklāta izstāde „Armitsteda laiks”, kas tapusi Jaunmoku pils muzejam sadarbojoties ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Mākslas muzeju „Rīgas birža” un Rīgas Ūdensapgādes muzeju. Pirmo reizi Jaunmokās tiks izstādītas divas gleznas no Dž. Armitsteda dāvinājuma Mākslas muzejam, kā arī senā muižas liecība – nesen apkārtnē atrastās koka ūdens caurules fragments.

Dienas noslēgumā tiks piedāvāts 20.gs. sākuma mēmā kino seanss ar tapieru – Jēkaba Nīmaņa un Edgara Raginska – muzikālo pavadījumu.

Džordžs Armitsteds 

00006  Angļu izcelsmes rīdzinieks, viens no ilglaicīgākajiem Rīgas pilsētas mēriem (1901.–1912.). Vecākais dēls Džona Viljama un Karolīnas Armitstedu ģimenē. Inženiera diplomu ieguvis Rīgas politehnikumā. Bijis viens no studentu korporācijas “Baltica” dibinātājiem un filistriem. 1869. gadā Dž.Armitsteds ar izcilību absolvē Rīgas politehnikumu un iegūtās zināšanas papildina Cīrihes un Oksfordas universitātēs. Pēc atgriešanās no ārzemēm savas darba gaitas viņš uzsāk Krievijā, piedaloties Veru-Pleskavas, Šujas-Vjatkas un Smoļenskas-Brestas dzelzceļu būvē. 1872. gadā jaunais inženieris atgriežas Rīgā un iesaistās ģimenes biznesā. Pirmajos darbības gados jaunais uzņēmējs daudz mācās no tēva un tēva brāļa Džeimsa Armitsteda. Džordžs Armitsteds izveido savu ķieģeļu ražošanas uzņēmumu Volguntē un vada tā darbu (1872.–1885.), bijis Rīgas Kaulmiltu fabrikas direktors (1880.–1906.), Dinaburgas-Vitebskas dzelzceļa līnijas direktors (1892.–1894.), Baltijas celulozes fabrikas Slokā līdzīpašnieks un prezidents (1896.–1901.).

Jaunmokās Armitstedu ģimenei pieder lauku saimniecība. Šeit pēc arhitekta V.L.N.Bokslafa projekta tiek uzcelta medību pils, ko atklāj 1901. gadā. Pēc tēva nāves Dž. Armitsteds manto arī Rindzeles muižu.

 

Informāciju sagatavoja:

D.Šmitenberga, Jaunmoku pils muzeja vadītāja, tālr. 63107125, 26123881;

epasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.