AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

Apskates objekti "Ezernieku” apkaimē

Ja esat ieplānojuši pie mums apmesties ne tikai uz vienu nakti, varat apskatīt arī vairākus interesantus objektus, kas atrodas mūsu apkārtnē.

Tepat, otrpus šosejai, jūs varat apmeklēt Latvijas bruņoto spēku pirmā virspavēlnieka Oskara Kalpaka (1882. – 1919.) dzimtas apbedījuma vietu Visagala kapos, kur atrodas Kārļa Zāles un Arnolda Dzirkaļa 1927. gadā veidotais piemineklis.

Operdziedātāja Jāņa Zābera memoriālais privātmuzejs „Vecais Ceplis"

jaunums4

Muzejs dibināts 1973. Gadā, un tajā var skatīt ekspozīciju, klausīties Jāņa Zābera solo dziesmu un operu āriju atskaņojumus.

Muzeja apmeklētājus lūdz iepriekš pieteikties: „Vecais Ceplis”, Meirāni, Indrānu pagasts, Lubānas novads, Latvija, LV 4830, tālrunis: +371 29355123, +371 64829652, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Interesants apskates objekts ir arī akmeņu parks „Vaidavas"

jaunums4.1

Akmeņu parks „Vaidavas" ir viena no Latvijas lielākajām akmeņu kolekcijām (~4000 akmeņu), kas izvietota apmēram 2 ha platībā. Apskatei tiek piedāvāta arī seno sadzīves priekšmetu un darbarīku kolekcija, krūzīšu kolekcija (~ 1100 krūzītes), „Spoku namiņš", kurā var sastapties ar dažādiem dabas veidojumiem.

Iepriekšējā pieteikšanās: „ Vaidavas”, Indrānu pagasts, Lubānas novads, Latvija LV 4830, telefons: +371 26565071, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Lubānas pilsētiņā atrodas Lubānas evaņģēliski luteriskās draudzes baznīca

jaunums4.2

Baznīca celta 1868.-1872.g. pēc J. Kampes būvprojekta neogotikas stilā. Tai ir neparasts plānojums, jo ēkā apvienotas divas baznīcas – lielā un mazā. Mazās baznīcas apsīdā – vitrāža. Dievnamā ir grezns neogotikas stilā veidots altāris ar altārgleznu "Kristus pie krusta". Baznīcā atrodas  Augusta Martina 1871. gadā būvētās ērģeles. Uzkāpjot baznīcas tornī, var apskatīt Lubānas pilsētas un apkārtnes panorāmu. Baznīcā atrodas trīs valsts nozīmes mākslas pieminekļi: ērģeles, vitrāža „Kristus ar bērniem” un divas vitrāžas durvīs.

Adrese:  Baznīcas iela 1, Lubāna, Lubānas novads, Latvija, telefons: +371 26391527,  +371 22020801. Dievkalpojumi: svētdienās, plkst. 10.00.

Kokaudzētava „Podiņi”

Tā ir AS „Latvijas valsts meži” kokaudzētava un ir viena no modernākajām Baltijā un viena no trim Latvijas lielākajām kokaudzētavām.

Adrese: „Podiņi", Indrānu pagasts, Lubānas novads, Latvija, tālrunis: + 371 29197339, +371 26442357.

Savukārt, ja šķērsojat Lubānas novadu, netālu kaimiņos atrodas vēl vairākas saistošas apskates vietas.

Briežu dārzs „Mežsētas”

jaunums4.3

2006.gadā briežu dārzs ieguva oficiālu šķirnes briežu audzēšanas saimniecības nosaukumu "Mežsētas", kas reģistrēta Balvu rajona Rugāju pagastā, bet liela daļa, arī pašas mājas atrodas Gulbenes rajona Stradu pagastā.

Turpmāk paredzēts veidot jaunus aplokus - briežu vasaras ganības. Tā ir obligāta prasība šķirnes dzīvnieku audzēšanai, lai turpinātu veidot selekcionētu ganāmpulku. Mitinās ~ 350 staltbrieži un 15 mežacūkas, var redzēt klātienē un pabarot no rokas, 15 skatu torņi, lapene- vieta piknikam, var iegādāties suvenīrus.

Adrese: Rugāju novads, Rugāju pagasts, Silenieki, LV-4570, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālrunis: + 371 29104212.

Senlietu privātkolekcija „Saipetnieki"

Seno darbarīku, sadzīves priekšmetu un tehnikas privātkolekcija sākta veidot 2002. gadā un pašlaik ekspozīcijā izvietoti vairāk nekā 5000 dažādu kultūrvēsturisku priekšmetu, bet daiļdārzs, kurš ietver neskaitāmas krāšņu puķu kompozīcijas, strūklakas, austrumu meditāciju tiltiņu, dīķus, pergolu, lapenītes u.c. plešas vairāk nekā 2ha platībā.

Adrese: Saipetnieki, Lazdukalna pagasts, Rugāju nov., LV-4577, tālrunis + 371 26519360.

Keramiķu Jolantas un Valda Dundenieku darbnīca

jaunums4.4

Vairāk nekā 20 gadus Ziemeļlatgales tradīciju stilā profesionāli darbojas keramiķi Jolanta un Valdis Dundenieki. Zaļos, brūnos, gaiši un tumši zilos toņos top svečturi, krūzes, vāzes, bļodas, medaunieki, piena podi, krūkas un citi saimniecības trauki. Dundenieki vienīgie Balvu rajonā strādā ar tradicionālo keramiku, atjaunojot Ziemeļlatgales tradīcijas – trauka iekšpuse glazēta, ārpusē glazējums ir trešdaļai trauka. Dundenieki uz keramiku vien nepaļaujas, jo, kā teic Valdis, ,,amatniekam ir periods, kad viņš ir uz viļņa, bet situācija ātri mainās’’, tāpēc vairums amatnieku piestrādā. Arī Jolantas un Valda ikdiena rit citos darbos Bērzpils pagasta centrā.

Bet brīvajā laikā viņi dodas uz savu darbnīcu, kur līdzās virpai un mālam top jauni trauki, šķūnī tiek iekurts ceplis, un tas nozīmē, ka Jolantas un Valda Dundenieku māla izstrādājumi turpina saglabāt autentisko Latgales keramikas noslēpumu.

Adrese: Balvu novads, Bērzpils pagasts, LV-4576, tālrunis: +371 645 44382, + 371 29173889.

Igauņa latviešu mūzikas instrumentu darbnīca

Gunāra Igauņa senlaiku mūzikas instrumentu darbnīca noteikti ir vieta, kur var ne tikai uzspēlēt, bet arī dzirdēt daudz interesantu lietu par mūzikas instrumentiem. Šeit var ieraudzīt plašu akordeonu, ermoņiku, cītaru, mandolīnu un citu seno mūzikas instrumentu kolekciju. Gunārs Igaunis vai nu pats ar savu spēlēšanu priecē apmeklētājus vai arī veido orķestri no apmeklētāju vidus.

Adrese: „Bikava 2 a”, Gaigalava, Gaigalavas pagasts, Rēzeknes novads, LV 4618, tālrunis: 28728790, 26593441, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Teirumnīku purva taka

teirumnikupurvataka teirumnikupurvs

Teirumnīku purva dabas taka atrodas Rēzeknes novadā, Nagļu pagastā. Aptuveni 500 metrus aiz Teirumnīku laukiem ceļa Nagļi – Īdeņa labajā pusē ir pagrieziens, tālāk braucot pa meža ceļu viegli nokļūsiet līdz Teirumnīku dabas takas sākumpunktam. Teirumnīku dabas taka izveidota purvā, kas atrodas starp Lubānu un Orenīšu dīķiem. Purvs ar apkārtni ietilpst Lubānas mitrāja kompleksā, kas ir starptautiskas nozīmes aizsargājama teritorija. Taka sākas ar speciāli izveidotām automašīnu stāvvietām. Tālāk ceļš jāmēro kājām pa koka laipām, kuru aptuvenais garums ir 800 metri.

Ainavā varat vērot tīru, dzidru, tumši zilu ezera ūdeni. Tas gluži vai pārņem savā varā ikvienu, kurš spēj novērtēt šo neparasto pērli rudenīgām krāsām piesātināto purva augu ietvarā. Taču īpaši skaisti šeit ir tieši pavasaros, kad purva augi kā rozā paklājs apvij visu ezeriņu. Vietējie iedzīvotāji runā, ka iespējams šo ezeru izveidojis nokritušais meteorīts. Ezeram esot ļoti laba aura, kas cilvēkus uzlādējot ar pozitīvu enerģiju.

Ezera labajā krastā izveidotas trīs atpūtas vietas ar skatu laukumiem. Īpaši ērti tas ir putnu vērotājiem - pavasarī (aprīlis/maijs) un rudenī (septembris/oktobris), kad ezeru kā pulcēšanās vietu izmanto neskaitāmi ceļojošo putnu bari. No takas galapunkta uz autostāvvietu var iet kājām pa meža ceļu, tādējādi izejot lokveida maršrutu. Takas apmeklējums ir bezmaksas. Bet, ja vēlaties šo maršrutu iziet gida pavadībā, jāvēršas pie viesmīlīgajiem z/s “Zvejnieki” saimniekiem — vides gidiem Annas un Jāņa Macāniem.

Adrese: Rēzeknes novads, Nagļu TIC, T.: + 371 29165392.