AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS

2013

Tērvetes dabas parkam - 55

Šogad Tērvetes dabas parks atzīmē savu 55. dzimšanas dienu. Ar lepnumu var teikt, ka tas ir kļuvis par labāko un draudzīgāko vietu ģimenei ar bērniem un tiem, kuri pasaulē prot lūkoties ar bērna acīm, priecājoties par dabas un pasakas saspēli. Šogad visa gada garumā svinēsim skaistos svētkus kopā. Līdz pat maijam katru mēnesi ikvienam būs iespēja ielūkoties parka vēstures lappusēs no pirmsākumiem līdz mūsdienām.

Tērvetes dabas parka pirmsākumi rodami 1958. gada rudenī, kad Tērvetes mežniecības mežkopja – parka radītāja - Miķeļa Kļaviņa vadībā jaunveidojamā parka teritorijā sāka pirmos labiekārtošanas darbus. Vēlāk parka kopšanā iesaistījās gan cilvēki, kas ārstējās netālu esošajā sanatorijā, gan bērni, kurus viņu čaklo roku dēļ dēvē par rūķīšiem.

Toreizējā Tērvetes ainavu parkā tika izdalītas vairākas tematiskās daļas:

  • Saules noskaņu parks, kurā ietilpa Iršu dārzs, Anneles un Sapņu tilti, un Skatu tornis
  • Veco priežu parks
  • Pasaku mežs
  • Rūķīšu mežs
  • Ķestermežs

Saules noskaņu parks, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir sākums Meža ainavu parkam. Savukārt Iršu dārzs tajā ir pirmais veidojums un uzskatāms par rakstnieces A. Brigaderes piemiņai veltītu ekspozīciju dabā. Tajā ir daudz dekoratīvo koku un krūmu stādījumi, kas vietai piedod daudzkrāsainību.

60.-tajos gados vērība tiek pievērsta ainavu veidošanai. Lielās platībās tiek izcirsti brikšņi, savākts un nodedzināts pielūžņojums, izveidoti daudz kilometru celiņi. Saules noskaņu parkā celiņi ir veidoti vairākos līmeņos, un no katra no tiem paveras citāda ainava.

Šajā laikā parka inventārs – tilti, skatu torņi, lietus nojumes, soliņi, kāpņu margas u.c., tika būvēti no zāģētiem un ēvelētiem kokmateriāliem, un tie tika krāsoti dažādu toņu eļļas krāsās. Vecākās paaudzes parka apmeklētāji atcerēsies šo varavīkšņaino daudzveidību, kad pat katrs soliņa virsmas dēlītis staroja citādā krāsā. It kā grandioza izšķērdība, bet kāds krāšņums pat ziemā uz sniega fona! 

Tiek radītas pirmās skulptūras. Sparīgu soli liek Raimonda Rozīša Sprīdītis – pati pirmā skulptūra toreizējā Meža ainavu parkā. Mežkopja Miķeļa Kļaviņa un koktēlnieka Krišjāņa Kugras liktenīgās satikšanās rezultātā 1969. gada vasarā Iršu dārzā uz pastāvīgu dzīvi apmetās Annele ar draudzenēm jeb mazās Anneles.

1969.gada janvāris – Tērvetes mežniecībā strādā 86 sezonas strādnieki, kas pēc stiprajām vējgāzēm iesaistās meža sakopšanas darbos.

1969.gada septembris – noslēgts līgums par elektriskās iluminācijas projekta izstrādi Pasaku mežam ar daudzveidīgu malduguņu automātisku ieslēgšanos un izslēgšanos dažādos diennakts laikos. Diemžēl šī ideja netika realizēta.

1969.gada rudenī top parka garākais tilts – Gulbju tilts, kas no tā viena gala līdz otram ir 100 m garš.

Parks pirmsākumos ietilpa Dobeles Mežrūpniecības saimniecības sistēmā, kur pamatā tehnika bija zirgi. Par tiem Tērvetes  mežniecības arhīvos fiksēti interesanti fakti. Lūk, piemēram:

„ 1970. gada maijs. Aizvesti pie kalēja un apkalti Mežrūpniecības saimniecības (MRS) zirgi Egons un Puika, par darbu (2 dienas) saņemot 5,50 rbļ.

„ Apkopti MRS zirgi Raita, Maija, Krauja, Bucis un Dolārs”

1970. gada oktobris – tiek būvēts jauns skatu tornis Iršu dārzā pēc arhitekta Borisa Ozola projekta.

Koktēlnieks Krišjānis Kugra izgatavo trīs modeļus Lutauša skulptūrai, divus modeļus - Sprīdītim.

1971. gadā februāris – Saules ielejā būvē otru Skatu torni.

1971. gada marts – Silalībiešu skatu torņa būve.

1972. gada augusts – savu vietu parkā ieņem Rūķītis Malkas nesējs. Šajā gadā tiek atklāta arī skulptūra „ Pasaku meža ķēniņš”.

1973. gada maijs – Aizsaulē devies Miķelis Kļaviņš

Lūk, ieskats vēsturē caur fotogrāfijām:

Ja arī Jums ir savas atmiņas un bildes, kuras iederētos Tērvetes dabas parka vēstures lappusēs, esat laipni aicināti ar tām dalīties, sūtot uz zemāk norādītajiem kontaktiem. Mēs parādīsim tās citiem.

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Fax. +371 63726212

Pasta adrese: " Tērvetes sils", Tērvetes novads, Tērvetes pag., LV-3730

 

Zaļā ziema Latvijas mežos

Klāt astronomiskā, bet vēl ne meteoroloģiskā un fenoloģiskā ziema. Uz laukiem zaļo ziemāji, bet mežā – ne viena vien jaunā paparde. Zaļu apkārtni rāda arī tā saucamie ziemzaļie...

Lasīt vairāk »
Dzejā vītā Mammadaba

Gaidot un pavadot gada nogales skaistos svētkus, Mammadaba sociālajā tīklā Twitter aicināja radīt īpašus meža noskaņas dzejoļus. Ar prieku publicējam jauno autoru veikumu!

Lasīt vairāk »
Dabai draudzīgi ziemassvētku rotājumi izdaiļo mājas

Lai rosinātu ģimenes doties dabā un radoši pavadīt kopā laiku, AS "Latvijas valsts meži" piedāvā dažādas pašdarinātu svētku rotājumu idejas, kas apkopotas vienuviet šeit. 

Lasīt vairāk »
Tērvetes dabas parkā – gaiši un skaisti arī vakaros

Mammadaba aicina un AS „Latvijas valsts meži” dāvā visiem dabas draugiem bezmaksas iespēju Tērvetes dabas parku apmeklēt pēc darba laika. Nav jāsatraucas, ka dienas ir īsas un ātri...

Lasīt vairāk »
Dodies košā braucienā ar Pasaku bānīti!

Starp baltiem, no sniega nolīkušiem koku zariem neparasts gaišums staro… No kā gan tāda gaisma starp koku zariem veras? Un tur jau viņš brauc –  mīļais Pasaku bānītis, kas šoziem...

Lasīt vairāk »
Ziemassvētku sveiciens atklātnītē

Tērvetes dabas parkā iespējams iegādāties skaistas atklātnītes kopā ar īpašu pastmarku. Uzraksti uz atklātnītes savu vissiltāko,  gaišāko Ziemassvētku apsveikumu vai...

Lasīt vairāk »
Rūķu sētā sākusies Ziemassvētku gaidīšana

Teju sagaidīta 1. Advente un ar šo laiku sākas Ziemassvētku gaidīšanas svētki. Vismaz Tērvetes dabas parkā noteikti, jo pirmās bērnu grupiņas jau viesojušās Ziemassvētku gaidīšanas...

Lasīt vairāk »
Zvēru baru un vientuļnieku klejojumi mežos

Mežacūku prātu pārņēmis „kāzu” noskaņojums – pieaugušie kuiļi turas nomaļus, bet ne tālu no sirojošajiem pieaugušo mātīšu un jauno cūku bariem, tā rosinot izmaiņas viņu baru...

Lasīt vairāk »
Dodies uz valsts mežiem pēc svētku eglītes!

Izrotāta Ziemassvētku eglīte ir neiztrūkstoša Ziemassvētku sastāvdaļa. Turpinot ilggadējo tradīciju, arī šogad AS „Latvijas valsts meži”, nākot pretim Latvijas iedzīvotājiem, ļauj...

Lasīt vairāk »
Meža zvēri maina kažokus un vāc ziemas krājumus

Vēlam rudenim raksturīgi pasaule tapusi brūni-balti-pelēki krāsota, tomēr drūmajā kopainā siltumu nodrošina allaž zaļi tērptie skujkoki. Latvijas mežos par zaļumu pirmajā stāvā...

Lasīt vairāk »
1/2/3/4/5/6/.../10/11/12 lapas