Jauna māja praulgrauzim

Osmoderma 1

Lapkoku praulgrauzis. Šo nosaukumu ir dzirdējuši daudzi. Bet daudziem atmiņā labāk palicis Dabas koncertzālēs dzirdētais – Osmoderma eremita. Zinātniskais nosaukums gan ir mainīts – Osmoderma eremita nu ir kļuvusi par Osmoderma barnabita. Taču būtība nav mainījusies – tā ir liela, ap 3 cm gara vabole, kas apdzīvo lapu koku dobumus un pārtiek no jau atmirušās koksnes. Un vēl – patīkami smaržo pēc muskusa!

Lapu koku dobumi, īpaši jau saules apspīdēti – tā ir lapkoku praulgrauža mājvieta, ko šī vabole var apdzīvot gadu desmitiem. Un tikai 10-15 % no dobumu apdzīvojošajiem praulgraužiem dodas jaunu dobumu meklējumos. Taču vabole nav pārāk laba lidotāja, visbiežāk neaizlido tālāk par 300-500 metriem. Tikai dažos gadījumos konstatēti eksemplāri, kas aizlidojuši 1 vai 2 kilometru attālumā. Taču dobumu skaits samazinās – tos nozāģē rekonstruējot autoceļus, kā potenciāli bīstamus tos nozāģē arī parkos, mājvietas un citur. Par bīstamību var diskutēt, bet fakts paliek – dobumaino koku skaits samazinās.

Osmoderma 2

Ja koks ir nozāģēts, nereti var redzēt no tā izbirušus tumšas krāsas praulus, kuros atrodami maijvaboļu kāpuriem līdzīgi kāpuri. Tomēr tā kā maijvaboļu kāpuri dzīvo tikai augsnē, bet lapkoku praulgrauža un marmora rožvaboļu kāpuri tikai koku dobumos, tad var droši teikt – tie ir vienas vai abu aizsargājamo sugu kāpuri. Ja tuvumā negadās neviens entuziasts un kāpurus vai kūniņas nesavāc, tos apēd putni, ciršļi vai citi dzīvnieki. Ja tomēr kāds entuziasts gadās – tad kāda garāža, pagrabs vai pat balkons var uz laiku pārtapt par patversmi dažiem vai līdz pat 200-300 kāpuriem.

Osmoderma 3

Lai palīdzētu lapkoku praulgrauzim, šī gada pavasarī AS “Latvijas valsts meži” uzsāka mākslīgo dobumu veidošanu un uzstādīšanu Augstrozes pilskalnā un tā apkārtnē. Tā ir vieta, kur lapkoku praulgraužu apdzīvotie koki ir gājuši bojā, bet jauni dobumi vēl tikai sāk veidoties.

Osmoderma 4

Mākslīgie dobumi, kas izskatās pēc ļoti lieliem pūču būriem un gandrīz līdz augšai ir pildīti ar prauliem, ir izmēģināti Zviedrijā, taču Latvijā tādi tiek uzstādīti pirmo reizi. Arī būru konstrukcija ir savādāka nekā citur pasaulē. Piemēram, būris ir gatavots no 5 cm bieziem dēļiem, lai samazinātu temperatūras svārstību ātrumu būra iekšienē un paildzinātu būra kalpošanas ilgumu. Būra tilpums ļauj tajā gan dzīvot praulgraužiem, gan ligzdot meža pūcēm, lielajām gaurām vai meža pīlēm.

Osmoderma 5Osmoderma 5

Šie būri un bojāgājušo koku stumbru nogrizēņi ir vietas, uz kuriem pārvietot no bojā gājušajiem kokiem savāktos kāpurus. Lai novērtētu šī pasākuma sekmes – vai praulgrauži tos atrod arī paši, vai tajos attīstās kāpuri, cik daudz laika un darba ir nepieciešams būru uzraudzībai (piemēram, praulu papildināšanai) u.c. – to rādīs turpmākie gadi, taču viens solis ir sperts!