Celmenes pārsteidz arī ziemā

Vēlos rudeņos vai ziemā uz kokiem var atrast celmenes (Armillaria). AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides plānošanas speciāliste Gunta Baltiņa atgādina, ka celmenes spēj inficēt gan dažādas skuju, gan lapu koku sugas.

Celmenes ir grupa, kurai piederīgās sēnes aug galvenokārt uz koku celmiem vai to tuvumā. Šo izmēros necilo lapiņsēņu augļķermeņi parasti redzami blīvos čemuros vai lielās grupās. Ziemas celmenes jeb ziemenes cauru gadu ieraugāmas uz jau atmirušu vai vēl dzīvu lapu koku stumbriem un celmiem. Savukārt parastās celmenes ir parazītiskas, jo pārtiek no dzīvu koku organiskajām vielām.

Celmenes spējīgas dzīvot ilgi un attīstīt milzīgu sēņotni. 1992. gadā Ziemeļamerikā augošs Armillaria bulbosa eksemplārs tika atzīts par vienotu sēni 15 hektāru lielumā un 10 tonnu svarā. Tā vecumu vērtē ap 1500 gadiem.

No Latvijā sastopamajām sugām ievērojamus izmērus sasniedz tumšās celmenes sēņotne, kuras platība var pārsniegt pat 600 hektārus.

Celmenes ir fizalakriju dzimtas sēņu ģints, kas satur ap 35 sugu, no kurām Eiropā sastopamas septiņas un Latvijā atrastas sešas. No tām pazīstamākā ir parastā celmene, taču Latvijā augošo celmeņu līdzības un tuvās radniecības dēļ reizēm visas celmenes tiek uzskatītas par šīs sugas varietātēm.