Mammāmuntētiem.lv iesaka: Ģimenes ceļojums svētku nedēļas nogalei

Mēs, mammamuntetiem.lv veidotāji, esam aizsākuši braucienu maršrutu veidošanu dažādu ceļotāju gaumēm, lai apskatītu savu dzimto zemi Latviju. Mēs ne tikai veidojam maršrutus, bet arī tos izmēģinām. Valsts svētku nedēļā, uzreiz pēc Lāčplēša dienas, devāmies vienas dienas braucienā uz "Ziemassvētku kauju muzeju" un uz Tīreļpurvā notikušo kauju piemiņas vietām.

Šajā braucienā devos es, portāla mammamuntetiem.lv redaktore Audra Šauere, vīrs Gints, dēls Noels, brālis Salvis un māsas mīļotais vīrietis Ziedonis. 

Kāpēc Ziemassvētku kaujas ir tik nozīmīgas Latvijas vēsturē? Ziemassvētku kaujas bija pirmā un vienīgā reize Pirmā pasaules kara laikā, kad visi astoņi latviešu strēlnieku pulki bija iekļauti kopīgā lielākā karaspēka formācijā un izdarīja neiespējamo - pārrāva vācu veidoto aizsardzības līniju. Par šo notikumu esot rakstījuši teju visi pasaules laikraksti.

Brauciena maršruts:

karte tirelpurvs

Kartē:

1. "Ziemassvētku kauju muzejs". Muzeja teritorijā ir saglabājušies Baltijas reģionam unikāli I pasaules kara lauka fortifikācijas elementi, kas saistīti ar leģendārajām Ziemassvētku kaujām. 

2. 27 metrus augstais Ložmetējkalna skatu tornis, no kura var pārredzēt plašu apkārtni.

3. Viena no Tīreļpurva apkārtnē izveidotajām atpūtas vietām.

4. Vācu karavīru kapi.

Piebilde: Tīreļpurva teritorijā ir daudzas piemiņas vietas, tāpēc kartē iezīmēju tikai dažus zīmīgākos pieturas punktus. Tā kā Tīreļpurva teritorija ir labi apsaimniekota, tajā krustu šķērsu ir daudz labu ceļu, pa kuriem maksimāli piekļūt zīmīgākajām Ziemassvētku kauju norises vietām. 

Šajā reizē mēs braucām ar mašīnu, lai gan ceļi ir piemēroti, lai pārvietotos arī ar velosipēdiem. 

Gatavojoties braucienam, ņem vērā:

• Laikus rezervē gidu "Ziemassvētku kauju muzejā". Gida stāstītais ļoti noder tālākā ekskursijā pa Tīreļpurvu un tā apkārtni. Ekskursiju pieteikšana filiāles vadītājam Dagnim Dedumietim (tālr. 67228147, mob. 28349259, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

• Paņem līdzi rezerves drēbes un gumijas zābakus - purvs vietām ir patiešām slapjš.

• Paņem līdzi tēju un maizītes. Jau iepriekš saskaņo apmeklējumu ar administrāciju, vai plānot kurt ugunskuru un cept desiņas.

Maršruta sastādīšanā izmantojām karti - www.mammadabakarte.lv. Tajā interaktīvā veidā var atrast tūrisma un apskates objektus, dabas takas un atpūtas vietas visā Latvijā.

Pirmā vieta, ko apskatījām, bija "Ziemassvētku kauju muzejs". Tajā ir interesanta ekspozīcija, kura palīdz iepazīties ar Ziemassvētku kauju norisi un latviešu strēlnieku lomu tajās. Vairāk nekā 200 fotogrāfijas, kauju shēmas un Tīreļpurva apkārtnē atrastie priekšmeti sniedz interesantas vēsturiskas liecības par tā laika notikumiem un atbildi uz jautājumu, kāpēc Ziemassvētku kaujas ir tik nozīmīgas Latvijas vēstures veidošanā. Šīs kaujas stratēģiski nav bijušas pārāk nozīmīgas, bet milzīga nozīme tām ir bijusi nacionālās pašapziņas veidošanā. Šī bija pirmā un vienīgā reize Pirmā pasaules kara laikā, kad visi astoņi latviešu strēlnieku pulki bija iekļauti kopīgā lielākā karaspēka formācijā, un izdarīja neiespējamo - pārrāva vācu veidoto aizsardzības līniju. Par šo notikumu esot rakstījuši teju visi pasaules laikraksti, cildinot latviešu karavīru drosmi un cīņas sparu. Pēc šīm kaujām dzima doma, ka latvieši ir spējīgi veidot savu nacionālo armiju.

tirelpurvs 2013g12nov 23

Autentiskā vietā rekonstruēts vācu nocietinājuma sistēmas posms. 

Pašlaik muzeja teritorijā apskatāms autentiskā vietā rekonstruēts nocietinājumu sienas posms - blindāža un daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas. Rekonstruētā vācu armijas pirmās aizsardzības līnijas nocietinājumu sistēmas daļa ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā. 

No sirds iesakām izmantot gida pakalpojumus. Lai arī šķiet - Latvijas vēsture galvenajos vilcienos ir zināma, ir daudz nianšu, ko nezinājām. Puišiem bija daudz jautājumu gidam par tā laika ieročiem, frontes sadzīves apstākļiem, tā laika apģērbu un politisko situāciju.

tirelpurvs 2013g12nov 35

Piemiņas akmens

Šādu piemiņas vietu Tīreļpurvā un tā apkārtnē ir daudz. Pie katras no tām piestājot, var gūt priekšstatu par kauju vērienīgumu un nozīmi Latvijas vēstures veidošanā. 

tirelpurvs 2013g12nov 41

Ložmetējkalna skatu tornis.

Viena no vietām, ko noteikti iesakām apmeklēt - Ložmetējkalna skatu tornis. No tā paveras fantastiska ainava. Un skaidrā dienā var redzēt ne tikai Jūrmalu, bet arī Rīgu. Brauciena laikā izmantojām izdevību spēlēt satelītnavigācijas spēli "Geocacging" jeb latviskāk - "slēpņošanu". (Par pašu spēli vairāk geocaching.com). Viens no slēpņiem ir skatu torņa pakājē. Māsas mīļotais vīrietis par slēpni bija īpaši priecīgs, jo šis viņam bija pirmais atrastais.

tirelpurvs 2013g12nov 63

Piemiņas vieta Tīreļpurvā.

Ja Tīreļpurvā un tā apkārtnē plānojat apskatīt vietas, kurām var piebraukt dažu metru attālumā, tad var droši vilkt arī smalkākus apavus. Mēs izvēlējāmies nedaudz pastaigāt pa purvu, kas šajā gadalaikā ir samērā slapjš (sanāca ilgāk un grūtāk nekā plānojām), tāpēc piemērotākie apavi būtu bijuši gumijas zābaki. Lai arī gumijas zābaki bija tikai man, vīrieši bija absolūti gandarīti par gājienu. Par slapjajiem apaviem vien nosmēja: "Gan izžūs!" 

Autore: Audra Šauere, mammamuntetiem.lv

Autores foto.