Spīdola spīd Gaismas pilī

 11

Jelgavas Spīdolas ģimnāzija kā viena no astoņām Mammadaba vēstniecībām 2016./2017. mācību gadā tika uzaicināta vienas dienas piedzīvojumā Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenajā ēkā. Gaismas pilī 8. klases skolēni spīdēja ar zināšanām, asprātību un aizrautību – kā jau aktīviem jauniešiem pienākas!

Atsevišķa telpa bibliotēkā tika veltīta meža koksnes pielietojuma iepazīšanai. Lai gan ikviens no jauniešiem zināja, ka bibliotēkas grāmatu lappuses ir veidotas no koksnes, par produktiem, ko ikdienā lietojam, nācās palauzīt galvu. Skolēniem no vairāk nekā 20 dažādiem produktiem bija jāatrod tikai viens, kurā nav koksnes sastāvdaļu. Uzdevums nebija vienkāršs, jo izrādās, ka pat ziepju burbuļos un vaniļas saldējumā ir daļiņa no koksnes!

IMG 9638

Meitenes ir pārliecinātas, ka finieris ir koksnes produkts.

IMG 9573

Daudz ko domāt un prātot, meklējot izstrādājumu, kuru sastāvā nav koksnes. Pareizā atbilde ir ļoti labi noslēpusies.

IMG 9600

Filmiņā dzīvošana mājā, kas nav celta no dabīgām izjevielām, salīdzināta ar dzīvošanu plastikāta maisiņā – neelpojošā un alerģijas veicinošā vidē. Jaunajiem puišiem viela pārdomām.

IMG 9596

Jaunieši izmanto tikai vienu no maņām – tausti, un mēģina noteikt, kādi koksnes produkti paslēpušies kastē.

IMG 9585

Tiek izvēlēts pareizais ekipējums, lai pavisam droši varētu doties mežā veikt jaunaudžu kopšanas cirtes. Gumijas zābakus šoreiz atstāsim sēņotājiem.

IMG 9615

Jaunais meža jaunaudžu kopšanas ciršu meistars gatavs doties mežā!

IMG 9658

Meitenes uzskatāmi demonstrē, kāds ekipējums, drošības apsvērumu dēļ, ir jālieto, dodoties meža darbos, (pa kreisi) un kādā apģērbā var doties pastaigā pa mežu saulainā rudens dienā (pa labi).

Dienas gaitā skolēni varēja iejusties arī bibliotekāra lomā, kam mūsdienās darba procesā jāizmanto grāmatu un materiālu datu bāzes, kā arī apskatīt bibliotēkas ēku gida pavadībā. Kā atzina jaunieši – informācijas uztveršanu saistošāku padara dažādi vizuālie materiāli un efekti, tāpēc bibliotēkas galvenās ēkas apmeklējums licies aizraujošs. Skolnieks Voldemārs atzinīgi novērtēja audiovizuālo lasītavu.

Kā atzina skolotāja Vita Gaile, kura ar tādu pašu azartu kā skolēni piedalījās uzdevumos, skolēniem ir svarīgi pašiem darboties, nevis tikai klausīties un no attāluma apskatīt. Informācijas pārpilnības laikā cilvēkam labāk paliek atmiņā tas, ko viņš pats ir atradis un praktiski darījis. Tikai tā var vairot interesi par apkārt notiekošo.

Dienas beigās jaunieši, smaidīgi un jaunu zināšanu piepildīti, devās uz Jelgavas pusi, lai turpinātu izzināt mežu, biežāk ietu dabā un novērtētu to, ko mežs spēj sniegt.