AKTĪVA ATPŪTA
LATVIJAS VALSTS MEŽOS
Skolām
Meistarklase
Meža olimpiāde
Tālākizglītības kursi

Mācību materiāli

Nodarbība

Tēma: Kokapstrāde
Vecuma grupa: 1.-3. klase
Mācību priekšmets: Mājturība
Nodarbības autors: Līga Zute, a/s „Latvijas valsts meži”
Nodarbības mērķis: Iepazīt un praksē apgūt dažādus koksnes izmantošanas veidus, veicinot skolēna interesi par koka amatniecību.
Nodarbības vieta: Skolas pagalms, mežs, klase
Nodarbības ilgums: 1 mācību stunda
Nodarbības norises apraksts:

Nodarbības sākumā skolotājs aicina skolēnus nosaukt pēc iespējas vairāk koksnes izmantošanas veidus skolā, aprakstīt tos. Sarīko sacensību – kuram garākais saraksts. Tāpat aicina nosaukt koksnes pozitīvās īpašības – atjaunojams, veselīgs resurss u. tml.

Katrs skolēns skolotājam nosauc koku, kuru pēta, savukārt skolotājs aicina bērnus atrast koku sugai atbilstošu koksni starp sagatavotajiem koksnes paraugiem. Ja nepieciešams skolotājs bērniem palīdz.

Skolotājs paskaidro uzdevumu: skolēni pārbauda ar paraugu palīdzību savam kokam atbilstošas koksnes parauga īpašības, secina, kur tāda veida koksne ir labāk izmantojama. 

Mēbelēm, interjeram – skolēni, liecot paraugus, nosaka elastīgāko un skaistāko kokmateriālu.

Būvniecībai – skolēni, ar naglu iespiežot, nosaka cietāko koksni.

Plostu būvei – trauks ar ūdeni – skolēni izmēģina katra parauga peldēt spēju.

Apkurei – sērkociņi – skolēni salīdzina, cik viegli aizdedzināt sausu koka zariņu un cik zaļojošu.

Kad skolēni darba uzdevumu izpildījuši, aiciniet tos prezentēt savus rezultātus. Kopīgi vienojaties, kādas sugas koki ir labāk izmantojami dažādiem mērķiem.

Lai nostiprinātu bērnu zināšanas un interesi par koksni kā videi draudzīgu materiālu, izveidojiet ar tiem kopā putnu būrīšus vai barotavas un aiciniet tos katram bērnam iekārt savā kokā.

Pastāstiet, kāpēc tieši koksne ir videi draudzīgāks materiāls kā, piemēram, plastmasa: 1) tāpēc, ka tas ir atjaunojams resurss; 2) tāpēc, ka tā iegūšanai/augšanai ir nepieciešami tikai dabiski faktori – saule, ūdens, minerālvielas, cilvēku darbs; 3) tāpēc, ka visu koksnes augšanas un lietderīgas izmantošanas laiku tajā tiek notverta ogļskābā gāze, kas tādējādi nenonāk atmosfērā un samazina globālās sasilšanas efektu; 4) tāpēc, ka tā rada veselīgu dzīves vidi telpās u. tml.

Video

Atbalstītāji:

LVM logo bez fona feelogo visc logo pilns