Vides stāstu dienas Rūķu sētā

12.07.2021 10:07

meza matei grozina

Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē Rūķu sētā visu jūliju katru dienu norisināsies vides stāstu dienas. Ik reizi stāsts būs cits, bet ļoti noderīgs un izzinošs. Dažkārt, iespējams, būs kas jau dzirdēts, bet stāstus par vērtīgajiem augiem un sēnēm zināšanu nostiprināšanai der noklausīties arī no dižsila stāstnieka. Šoreiz dižie zinību stāstītāji būs Rūķu tētis un Rūķu mamma.

Katru jūlija dienu Rūķu sētā apmeklētāji var satikt kādu no sirsnīgās rūķu saimes un klausīties, mācīties un radīt savu meistarstiķi! Lūk, neliels ieskats stāstos “Kas Meža mātei jūlija groziņā?” Lasi uzmanīgi un liec aiz auss, jo gudrības noteikti noderēs!

liepa 1

Par liepu

Latvijā var iepazīt deviņu sugu liepas un no tām visām var ievākt tēju. Smaržīgais liepu ziedēšanas laiks ir mīļš gan cilvēkiem, gan bitēm! Ja vien kādam ir hektārs ziedošu, pieaugušu liepu, tad var ievākt veselu tonnu medu! Un klausīties bišu simfonijā pat pēc saulrieta!

Ja esi gatavs liepziedu vākšanai, tad atceries, ka jāvāc visi izplaukušie ziedi ar ziedkopu zaļajām kauslapām, jo tikai tad no liepziedu tējas var saņemt visus dziednieciskos labumus: vitamīnus, miecvielas un ēteriskās eļļas.

meza zemene

Par meža zemeni

“Uz meža taciņām, zem egļu jaciņām” nepārspējamās meža zemenītes aicina pacietīgus ogotājus, lai pacienātu gan ar vērtīgajām ogām, gan lapu tēju. Tā remdē sāpes, pazemina temperatūru un asinsspiedienu, tīra aknas un nieres! Un kā smaržo! Garšu nesajauksi ar dārza zemeni!

vigrieze 2

Par vīgriezi

Tikpat reibinoša ir vīgrieze! Un kā nu ne, tā taču nāk no lepnās rožu dzimtas! Tikpat stiprā kātā un ar greznu, kuplu galvu. Tai piemīt spēja mūs nomierināt stresa situācijās, uzlabo smadzeņu darbību un mazina bezmiegu. Palīdz dziedināt nieres, mazina tūsku un ārstē reimatismu. To vari iesiet pirts slotā, un rudenī izrakt sakni, lai tā visu ziemu mūs piepilda ar C vitamīnu!

zemes tauku ola2

Par zemes taukiem

Te nu ir jāpiemin arī kāds cits vērtīgs, bet, tiesa, smirdīgs dziednieks - zemes tauki. Tā ir ēdama un ļoti dziednieciska sēne, kura nav nemaz tik viegli ieraugāma, kamēr ir derīga ievākšanai. Tās olveida augļķermenis ir balts, līdzīgs vistas olai un pildīts ar recekļainu masu, un slēpjas zem sūnām. Šis tad arī ir vērtīgais un ievācamais sēnes ķermenis.

Sēne turpina augt ļoti ātri, veido garu kātu,  kuram galā ir tumši brūna cepurīte, kas izplata visai nepatīkamu smaku un nav derīga drogai. Taču tas nekas, tā mēs atrodam derīgo bumbuli, kas slēpjas no acīm.

Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē aicina doties dabā, izzināt un pētīt, atpūsties un atgūties no ikdiena steigas.

citi raksti no šīs kategorijas

Skatīt visu
Uzkāp virtuālajā skatu tornī LVM dabas parkā Tērvetē

Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē apmeklētājiem pieejami vairāki 360 grādu virtuālie skatu torņi. Torņi sniedz iespēju no putna lidojuma iepazīt zīmīgākās parka apskates...

Droši un atbildīgi LVM dabas parka Tērvetē takās

  Ņemot vērā ārkārtas situāciju valstī un rūpējoties par Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē apmeklētāju veselību, no 13. oktobra parkā ieviesti drošības...

LVM dabas parkā Tērvetē aktīvi rit jaunais mācību gads

  Jaunais mācību gads ar zinātkāro skolēnu čalām piepildījis ne tikai izglītības iestādes, bet arī Latvijas valsts mežu dabas parku Tērvetē. Kā nu ne? Dabas parkā iespējams...

citi saistītie raksti

Skatīt visu
5 lieliskas idejas, kurp brīvdienās doties baudīt rudeni

Brīvdienas sola siltas un saulainas, tāpēc mammadaba aicina doties pie dabas un baudīt bagātīgo rudens krāsu paleti un īpašo smaržu, ko noķert var vienīgi rudenī.  Ja...

Zelta rudenī kopā ar jauno mammadaba žurnālu

  Rudens dienas noteikti nav tās, kuras pavadīt dīkā! Dabā ir tik daudz ko redzēt un darīt rudens pilnbriedā, krāsaino lapu laikā! Tāpēc mamamdaba jaunais žurnāls ved zelta...

Oktobris – krāsainā meža mēnesis LVM dabas parkā Tērvetē

LVM dabas parkā Tērvetē oktobra rudeni svinēsim krāsaini un koši! Visa mēneša garumā Rūķu saime un Sila raganiņas vedinās kļūt radošākiem un vērīgākiem, jo meža vide ir bagāta...

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
sākums
objekti kartē
Profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums