podkāsts

Kategorijas:
podkāsts
Tēmas:
#pārgājiens
#apģērbs
#nakšņot mežā
#meža zvēri
#meža putni
#ogot
#sēnes
#pastaiga
#augi
#mežā
#24 Sikspārņi

#24 Sikspārņi

Grūti nepiekrist, ka sikspārņi ir vieni no Latvijas eksotiskākajiem dzīvniekiem. Bet cik daudz mēs par tiem zinām? Viņi ir mierīgi un nosvērti. Retie zīdītāji, kas spēj lidot. Dīvaini guļ – ar galvu uz leju, un tā pavada visu ziemu. Šajā epizodē LVM vides ekspertes Ilzes Kukāres lieliskais stāsts noteikti mainīs kādu ierūsējušu priekštatu par šiem gudrajiem dzīvniekiem. Turklāt uzzināsi, kā šīs vasaras siltajos vakaros atpazīt kādu no Latvijā sastopamajām 15 sugām!

Vai klausies

#23 Nakšņošana mežā

#23 Nakšņošana mežā

Šī nu reiz ir epizode, kas jānoklausās ikvienam dabā gājējam, kurš plāno nakšņot mežā. Un arī pieredzējušie noteikti uzzinās ko jaunu, jo Ievas viešņa Rūta Ošiņa atklāj visu, kas būtu jāzina par nakšņošanu dabā un ekipējuma izvēli katrā no četriem gadalaikiem. Kāda telts un guļammaiss būtu jāizvēlas nakšņošanai tieši Latvijas mežos? Kā par ekipējumu rūpēties un kas jāņem vērā, izvēloties vietu nakts guļas iekārtošana? To visu un vēl daudz vērtīga uzzināsi #23 epizodē. Izbaudi privilēģiju nakšņot teju jebkurā vietā Latvijas valsts mežos arī tu!

Vai klausies

#22 Fotomedības

#22 Fotomedības

Dabas fotogrāfs ir kā tilts, kas savieno dabu ar cilvēkiem. Tā saka viens no #22 epizodes viesiem – dabas fotogrāfs Jānis Zilvers. Kopā ar otru viesi – fotogrāfu Kārli Buškevicu – Toms Bricis runā ne tikai par īpašiem Latvijas dabas mirkļiem, ko pārvērst neticami skaistos fotokadros, bet arī par lielo atbildību, ja esi nolēmis doties fotomedībās. Labam dabas fotogrāfam jābildē tā, lai zvēri un arī ainava pat nenojauš, ka viņus fotografē.

Vai klausies

#21 Izdzīvošana mežā

#21 Izdzīvošana mežā

Izdzīvošana mežā, veselīga kāpšana ārpus komforta zonas, sevis pilnveidošana un pirmie soļi ārkārtas un negaidītās situācijās – par to ir #21 epizode, kurā viesos pie Ievas ir Piedzīvojumu un izturības organizācijas “Pretspēks” vadītājs Roberts Līcis un mežsaimnieks un zemessargs Ģirts Abizārs.

Vai klausies

#20 Ainavas

#20 Ainavas

Šis būs ceļojums cauri Latvijai un īpašām vietām, kuras veido mums tik ierasto Latvijas ainavu. Katra no tām paliek prātā kā ierāmēta skaista glezna. Vienlaikus šī epizode ir piesātināta ar vērtīgu informāciju par dažādiem Latvijā sastopamiem biotopiem, kas klausītājiem nākamreiz arī uz ainavu ļaus paraudzīties citām acīm. Pie Toma Briča ciemos LVM vides projektu vadītāja, sugu un biotopu eksperte Ieva Rove.

Vai klausies

#19 Taku skriešana

#19 Taku skriešana

Ziema un taku skriešana? – kā cimds ar roku! Ne tikai par skriešanu ziemā, arī par apavu izvēli un treniņu stratēģijām stāsta #19 epizodes viesi – Latvijas labākā taku skrējēja Anete Švilpe un taku skriešanas entuziasts, LVM mežkopības meistars Dāvis Zelmenis. Abi viesi iedvesmo uzvilkt apavus un doties skrējienā pa Latvijas skaisto mežu takām, kur sezona nemaz nebeidzas. Tiekamies tur!

Vai klausies

#18 Latvijas un tropu meži

#18 Latvijas un tropu meži

Vai esi bijis tropu mežos? Dodamies! Šī epizode būs kā saules pieliets gaisa malks aukstajā un baltajā decembrī. Atšķirība starp dienvidu džungļiem un ziemeļu mežiem ir ļoti liela, bet vienlaikus ir procesi, kas tur un arī šeit, pie mums, norit apbrīnojami līdzīgi. Mēģināsim salīdzināt, kā atšķiras un kas kopīgs tropu mežiem un Latvijas mežiem. Krāsaina un koša saruna ar entomologu, profesoru Arvīdu Barševski, kurš vairākus gadus kopā ar studentiem dodas uz lietus mežiem Filipīnās, un Latvijas valsts mežu sugu un biotopu eksperti Ievu Rovi.

Vai klausies

#17 Dabā ar bērniem

#17 Dabā ar bērniem

Mežs kā lielākais rotaļu laukums un plašākā mācību telpa – doties dabā kopā ar maziem ķipariem un arī spurainiem pusaudžiem ir viens no vērtīgākajiem veidiem, kā kopīgi pavadīt laiku. Šoreiz pie Ievas viesojas piecu bērnu māmiņa un aktīva dabā gājēja Linda Logina, kura kopā ar bērniem mežā vāra tikko kopīgi purvā lasītu dzērveņu ķīseli un skuju tēju, kā arī LVM Kalsnavas arborētuma vadītāja Sanita Vaivode-Āzena, kura pamatskolēniem vada aizraujošas un izzinošas meža ekspedīcijas.

Vai klausies

#16 Kukaiņi

#16 Kukaiņi

Mežā katrs krūms un koks ir kā debesskrāpis, kuru apdzīvo tūkstošiem iemītnieku. Kas tur dzīvo? Kukaiņi! Šie meža iemītnieki ir grūtāk pamanāmi, vai arī mēs tos gluži vienkārši bieži nepamanām, tomēr šī pasaule ir tik interesanta un daudzveidīga! Pie Toma viesojas biologs, LVM vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš – viņš dalās padomos, kā kukaiņus pamanīt, un atklāj daļu no šīs unikālās daudzveidības. Un ir kāds Latvijā bieži sastopams kukainis, kura ķermeņa uzbūve ir gandrīz tāda pati, kāda tā bija pirms 300 – 360 miljoniem gadu. Kurš tas ir? Klausies šo epizodi un dodies dabā citām acīm!

Vai klausies

#15 Īsi un gari pārgājieni

#15 Īsi un gari pārgājieni

Lai arī kāda būtu tava dabā iešanas formula, #15 epizodes viesu stāsti iedvesmos jaunai pieredzei. Videogrāfs un dabas piedzīvojumu entuziasts Arvīds Barānovs atklāj īsu, bet spilgtu mirkļu kolekcionēšanas skaistumu, savukārt tūrisma un vides eksperts, viens no garo distanču pārgājienu maršrutu “Mežtaka” un “Jūrtaka” izveidotājiem, Juris Smaļinskis – garo pārgājienu burvību. Tiekamies mežā!

Vai klausies

#14 Nākotnes meži

#14 Nākotnes meži

Vai Latvijā drīz augs palmas? Tāds ir Toma pirmais jautājums “Dabā gājējs” 14. epizodes viesim – LVMI “Silava” vadošajam pētniekam Ārim Jansonam. Šoreiz saruna par klimata pārmaiņām un to ietekmi uz mežiem. Āris Janosns ne vien atklāj to, kādi būs mūsu meži pēc 50 un 100 gadiem, bet arī daudz tiešām interesantu faktu par kokiem. Vai zini, līdz cik grādu lielam salam var izdzīvot priede un kādus mehānismus koki izmanto, lai pasargātu sevi bargajā salā? Klausies epizodi “Nākotnes meži”!

Vai klausies

#13 Sportot mežā

#13 Sportot mežā

Mežs noteikti ir lielākā sporta zāle – te var skriet, braukt ar velo, nūjot, slēpot, staigāt, jogot, vingrot un vēl un vēl! Par to ir pārliecināti arī šīs epizodes viesi – āra treneris Olafs Štrodahs un pasaules čempions orientēšanās sportā Edgars Bertuks. Kopā ar Ievu sportiskie viesi atbild gan uz praktiskiem jautājumiem par apģērbu un dažādiem vingrinājumiem, gan atklāj desmitiem iemeslu, kāpēc sportošana mežā ir tik vērtīga ķermenim un prātam.

Vai klausies

#12 Sūnas

#12 Sūnas

Šī epizode ievedīs tevi mazliet noslēpumainajā sūnu pasaulē, atklājot, cik plaša un neticami daudzveidīga tā ir. Sūnas ir vieni no senākajiem augiem Latvijā un arī viena no lielajām augu grupām – pašlaik Latvijā konstatētas apmēram 560 sūnu sugas, bet nākotnē varētu atklāt vēl ap 200 sugu. Tāpēc – ņem lupu un dodies mežā! Jā, arī tu vari būt kādas jaunas sūnu sugas atklājējs. Šoreiz pie Toma viesojas Ilze Kukāre – AS “Latvijas valsts meži” vides eksperte.

Vai klausies

#11 Gatavot dabā

#11 Gatavot dabā

Dabā gatavots ēdiens ir jo īpaši garšīgs – domājams, šo apgalvojumu apstrīdēs vien retais. Somā līdzi var būt sviestmaizes, ugunskurā var cept desiņas, bet var arī pagatavot restorāna cienīgas pusdienas! Kā un kur to paveikt? Par to šajā epizodē stāsta Ievas ciemiņi – konceptpavārs Renārs Purmalis, kuram ir neizsmeļams mežā gatavojamu recepšu krājums, un Edmunds Linde, kurš teicami pārzina labiekārtotas atpūtas vietas Latvijas valsts mežos.

Vai klausies

#10 Dārgumi mežā

#10 Dārgumi mežā

Dodoties dabā, īsts atklāšanas prieks var būt paslēpties ķērpī, ko redzi pirmo reizi; putnu ligzdā, ko neviens cits nav atklājis; sēnē, kuru iepriekš neesi redzējis pat grāmatās! Tāpēc dabā vērts doties atvērtām acīm. Par to, kā mežā pamanīt, atpazīt un fiksēt dažādus dabas dārgumus, Toms šajā epizodē sarunājas ar AS “Latvijas valsts meži” vides ekspertu Gaidi Grandānu.

Vai klausies

#9 Atbildīga došanās dabā

#9 Atbildīga došanās dabā

Sācies aktīvais dabā došanās laiks, kad meža takās atpūtā un izziņā dodas arvien vairāk dabā gājēju. Tāpēc šajā podkāsta “Dabā gājējs” epizodē Ieva Smilga ar viesiem runā par atbildīgu došanos dabā un labiem uzvedības noteikumiem mežā. Pie Ievas viesojas izaugsmes treneris un piedzīvojumu atradējs Māris Resnis un AS “Latvijas valsts meži” Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns, kurš piedalījies “Labas uzvedības noteikumi mežā” tapšanā.

Vai klausies

#8 Ūdeņi mežā

#8 Ūdeņi mežā

Ūdens plūsmas gan pazemē, gan virszemē ir ļoti būtiska meža ekosistēmas sastāvdaļa, tāpēc šajā epizodē par ūdeņiem mežā. #8 epizodē uzzināsi, no kurienes nāk avotu ūdens un kā noteikt, vai tas ir pietiekami labs dzeršanai, un kāpēc nevajadzētu dzert nevārītu upes ūdeni. Toma viesi pastāstīs gan par to, no kurienes piesārņojums rodas, gan viediem, kā ūdeņu kvalitāti uzlabot.

Vai klausies

#7 Pārgājienu plānošana

#7 Pārgājienu plānošana

Labākais veids, kā iemācīties plānot pārgājienu maršrutus, ir ķerties klāt un plānot, meklēt un pētīt. Kāds izvēlēsies atrast jau iestaigātas un varbūt pat marķētas takas, cits – iet ārpus visiem zināmajām vietām un jaunatklās neiestaigātus maršrutus, sekojot kartēm vai dzīvnieku pēdām. Šajā epizodē viss par un ap pārgājienu maršrutu plānošanu. Pieredzē dalās Ievas ciemiņi - ģeogrāfs Kristaps Kiziks, kurš vada Latvijas lielāko dabā gājēju komūnu, Facebook lapu "Dodies dabā", un LVM Biznesa sistēmu risinājumu ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja Dana Spulle.

Vai klausies

#6 Invazīvās sugas

#6 Invazīvās sugas

Kā Latvijā nonāca Amerikas signālvēzis un Spānijas kailgliemezis? Kā cīnīties ar agresīvo un indīgo latvāni? Un vai negantais Āzijas sirsenis parādīsies arī pie mums? Šie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem podkāsta 6. epizodē atbildēs Toma viesi – AS “Latvijas valsts meži” vides plānošanas speciālists, biologs Mārtiņš Kalniņš un meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks. Starp citu, arī tu ikdienā vari mazināt invazīvo sugu izplatību Latvijā. Klausies 6. epizodi un tiekamies dabā!

Vai klausies

#5 Apģērbs

#5 Apģērbs

Dodoties dabā, labs un piemērots apģērbs ir pamatu pamats. Cik kārtās ģērbties, kādus apavus izvēlēties, ko vilkt un ko – pavisam noteikti nevilkt – par to un daudz ko citu šajā epizodē pastāstīs Ievas ciemiņi. Savā pieredzē un zināšanās dalīsies Andris Kursītis, rūdīts dabā gājējs un veikala “Virsotne” eksperts, kurš pārgājienu apģērbu pazīt līdz pēdējai vīlītei, un Rovena Ločmele – viena no LVM Rietumvidzemes reģiona mežizstrādes meistariem. Mežs ir Rovenas “birojs”, tur viņa pavada vairāk laika nekā telpās, un tomēr ik pa laikam apjūk, kad jāizvēlas apģērbs, ejot mežā. Tāpēc klausies #5 epizodi – Ieva, Rovena un Andris palīdzēs arī tev izstrādāt savu ideālo ģērbšanās stratēģiju!

Vai klausies

# 4 Mežu tipi

# 4 Mežu tipi

Ikdienā bieži sakām – aizbraukšu uz mežu pastaigā, ejam uz mežu sēnēs! Taču Latvijā nav tāds viens mežs. Šajā epizodē kopā ar Tomu un Kārli Taukaču izstaigā visus Latvijas meža tipus un uzzini, kurā no tiem vasarā vienmēr atradīsi gardās meža avenes un mellenes, bet kurā – pielasīsi pilnu grozu sēnēm.

Vai klausies

#3 Ziemas pārgājieni

#3 Ziemas pārgājieni

Pie Ievas ciemos aizrautīgi dabā gājēji – žurnālists un mednieks Jānis Kļaviņš un “LVM Rekreācijas un medības” direktors Egils Ozols. Viņi zina, kur un kā mežā ierīkot ērtu guļvietu un gudrus paņēmienus, kā ziemā mežā nenosalt. Tikpat aizraujoši ir abu stāsti par meža zvēriem un viņu paradumiem ziemā.

Vai klausies

#2 Lielie putni

#2 Lielie putni

Vai tiešām ērgļi spēj pagriezt galvu par 210 grādiem? Klausies Toma sarunu ar Latvijas valsts mežu vecāko vides ekspertu, vienu no vadošajiem mazo ērgļu pētniekiem Latvijā un Eiropā, Uģi Bergmani un ieskaties lielo putnu dzīves aizkulisēs. Uģis arī atklās, kā un kur pavasarī Latvijas mežos ieraudzīt Latvijā ligzdojošos lielos putnus.

Vai klausies

#1 Iepazīšanās

#1 Iepazīšanās

Pārdurtas laivas laivu braucienā, sastapšanās ar mežacūku mazuļiem, dzeramā ūdens meklējumi mežā – par šiem un vēl citiem Toma Briča un Ievas Smilgas piedzīvojumiem klausies Latvijas valsts mežu jaunā podkāsta “Dabā gājējs” iepazīšanās epizodē.

Vai klausies

podkāsts

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums