LVM Kalsnavas arborētumā dodas pavasarim pa pēdām

13.04.2022 08:04

Pie durvīm jau klauvē Lieldienas un aiz loga manāma lielāka rosība un dzirdamas čalas, Latvijā ierodas gājputni, kas katrs sev līdzi nes kādu stāstu. Ar stāstiem, interesantiem faktiem, izziņas un piedzīvojumu prieku ir noslēgusies LVM Kalsnavas arborētuma organizētā vides izziņas programma “No Irbēm līdz Žubītēm”, kas laikā no 20. marta līdz 9. aprīlim kopā pulcēja vairāk nekā 800 bērnus no visas Latvijas.

Vides izziņas programmas ietvaros izglītības iestāžu audzēkņi pildīja dažādu grūtības pakāpju uzdevumus par un ap putniem, aptverot 9 tēmas. Trīs nedēļas tika aizvadītas izzinošā dunā. Skolēnu aizrautība redzama iesūtītajos darbiņos, attēlojot pasakās dzirdēto un dabā redzēto. Vairāku skolu audzēkņi čakli darbojušies, lai sagatavotu putnu būrīšus. Mazie putnu detektīvi devušies dabā, lai vērotu gājputnu kāšus un meklētu pavasara vēstnešus debesīs un uz zemes. Ir risinātas mīklas un sacerētas pasakas. Vispusīgais saņemtās uzdevumu kastes saturs rosinājis arī uz citiem piedzīvojumiem.

zeltgalvitis

Vai zināt, cik smags ir Latvijas smagākais un cik viegls ir vieglākais putns? Ne katram ir iespēja paturēt rokā paugurknābja gulbi vai mazāko Latvijas putniņu – zeltgalvīti. Lai spētu izprast, cik tad īsti smags ir pats mazākais putniņš, izziņas programmā talkā tika ņemtas šokolādes olas – zeltgalvītis sver aptuveni 5,5 gramus, kas ir pat mazāk nekā puse no šokolādes olas svara! Bet Latvijas smagākais putns sver tik daudz, cik aptuveni 550 šokolādes olu. Kā tev šķiet – tas ir daudz vai maz?

Izglītības iestāžu pedagogi dalās savās atziņās par vides izziņas programma “No Irbēm līdz Žubītēm”:

  • Izzinoši, daudzpusīgi uzdevumi. Vērtīgi, ka tiek integrēti dažādi mācību priekšmeti (ligzdas taisīšana – dizains un tehnoloģijas, putni ģerboņos – sociālās zinības, spēle par putniem – starpbrīža saliedējošs uzdevums utt.).
  • Ļoti patika detektīvu darba lapas, bet visi uzdevumi bija bērniem interesanti un saistoši. Daži bērni "saslima" ar putniem tāpat kā skolotāja. Paldies!
  • Paldies par burvīgo programmu – bērniem prieks, man, skolotājai, dubults prieks. Tik lieliski kopā ar bērniem mācīties un izzināt! Šodien devāmies pirkt kinderolu, lai sajustu, cik tad sver zeltgalvītis. Burvīgi, mani četrgadnieki varēs arī vecākus šajā pavasarī ievest putnu pasaulē, jo viss tik interesanti!
  • Sagatavošanas grupas bērni ar interesi vēra vaļā uzdevumu kasti. 6–7 gadus veciem bērniem uzdevumi nav viegli un ne visi lasa pietiekami labi, bet, viens otram palīdzot, veicām uzdevumus. Mazo detektīvu uzdevumu bērni veica kopā ar vecākiem, bet bērnudārza teritorijā paši meklēja spalvas, putnu būrīšus, vēroja putnus. Atrastās spalvas pētīja caur lupu, noskaidroja, kāda veida spalvas atrada. Vēroja, kā vārnas gaida, lai tiktu pie kaķa mielasta atliekām. Daži bērni locīja svīri, skatoties video pamācību.

LVM Kalsnavas arborētums aicina ciemos! Šajā pavasarī dosimies dabā, vērojot kokaugu dažādības, pētot sēkliņas vai iejūtoties krāsu eksperta lomā. Pie mums var doties gan vides izziņas piedzīvojumos, gan radošās nodarbībās mežā. Tiekamies?

 

LVM Kalsnavas arborētums saka paldies par dalību: Rugāju vidusskola, Mālpils vidusskola, Ropažu vidusskola, Jauno Līderu vidusskola, Alekseja Grāvīša Liepnas pamatskola, Kalsnavas pamatskola, Augšlīgatnes Jaunā sākumskola, Siguldas Valsts ģimnāzija, Cēsu Jaunā pamatskola, Malienas pamatskola, Ērgļu vidusskola, Lejasciema, PII Kamenīte, Jaunalūksnes PII "Pūcīte", Alsviķu pirmsskolas izglītības iestāde ,,Saulīte", Apes PII "Vāverīte", Ērgļu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde "Pienenīte", Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde "Vālodzīte", Valmieras PII "Sprīdītis", Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde "Kārliena", Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde "Kārliena" struktūrvienība Pienenīte, Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde "Vālodzīte" struktūrvienība "Krācītes", Alūksnes PII "Sprīdītis", Siguldas novada Siguldas pilsētas PII "Tornīši", Madonas pilsētas PII "Kastanītis", Gulbenes novada PII Ābolīši, Gulbenes 1. pirmsskolas izglītības iestāde, Gulbenes 2. PII "Rūķītis" audzēkņiem un skolotājiem par aktīvo dalību vides izziņas programmā.

citi raksti no šīs kategorijas

Skatīt visu
LVM Kalsnavas arborētumā "Peoniju ziedu parāde 2022"

  Jūnijā Latvijas valsts mežu Kalsnavas arborētumā gaisā virmo smaržu un krāsu kokteilis. Te uz vareno skuju koku zaļā fona košā buķetē zied  rododendri un dārza dīvas...

Vides stāsti: “Zāļu diena mežā” LVM dabas parkā Tērvetē

Nāc nākdama, Jāņu diena!Gaidot vasaras saulgriežus, Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē aicināti lieli un mazi līgo bērni, lai skaisti sagatavotos svētkiem un izzinātu...

Jaunmoku pilī aicina uz Ģimeņu dienu “Esam vienoti”

  12.jūnijā no plkst. 11.00 Jaunmoku pilī notiks Ģimeņu diena “Esam vienoti”, kurā īpaši gaidītas ģimenes, kurās aug bērni ar invaliditāti. Dienas laikā varēs piedalīties...

citi saistītie raksti

Skatīt visu
LVM Pokaiņu mežā Pirātu burziņš bērnu svētkos

  Atzīmējot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, LVM Pokaiņu mežā notiks īstens pirātu burziņš, kur katrs varēs izzināt pirātu gudrības, izdancoties ar Piratresu,...

Priekuļnieki pamana meža pūču mazuli

Brīvdienās AS “Latvijas valsts meži” vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš saņēma vietējo iedzīvotāju ziņu, ka Priekuļos, ciemata centrā, uz zemes pamanīts pūču mazulis,...

21. aprīlī Jaunmoku pils parkā notiks Putnu diena

Lielākā daļa gājputnu ir atgriezušies un Jaunmoku pils parku piepildījuši ar skanīgām putnu dziesmām un treļļiem. 21. aprīlī no plkst. 10.00 aicinām putnu draugus doties uz...

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
sākums
objekti kartē
Profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums