Rūķu saimes februāra Meža aptieciņas receptes

05.02.2021 10:02

Klāt ir februāris, gada īsākais un arī ziemas pēdējais mēnesis. Nosaukums veidojies no latīņu februare — tīrīt, par godu seno romiešu attīrīšanās rituālam Februa. Tāpēc februāris jau izsenis ir mēnesis, kad ir ieteicams uzsākt vitamīnu tūres ķermenim un garam pēc ilgajiem tumšajiem mēnešiem. Protams ir jāvēlas pašam rosīties, darboties un jāseko savām izjūtām. Un darīts!

Ja esi uzņēmīgs un nedaudz vēlies “paburties” virtuvē, izmanto Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē Rūķu saimes īpaši sagatavotās meža labumu receptes. Viens no rūķu Meža aptieciņas dārgumiem ir priežu un egļu skujas.

Skuju dzērieni liekas tik vienkārši, bet tie ir tik dziednieciski! Prieku sagādā gan došanās mežā, gan skuju vākšana. Priežu un egļu “skuju zobentiņi” palīdz mums cīnīties ar dažādām ziemas kaitēm: saaukstēšanos, nogurumu un vitamīnu trūkumu. Šāds dzēriens ir vienkāršs un spēcinošs, bet arī to jāprot lietot: organisms jāpieradina pie tā ar pāris malkiem.

Ir vairāki varianti kā rīkoties? Lūk daži no tiem:

  1. Katliņā liek 500 g savāktās un sasmalcinātās priežu vai egļu skujas, pārlej ar 1 litru ūdens, pievieno citrona vai dzērveņu sulu, vai citronskābi. Visu atstāj uz diennakti vēsā vietā. Tad liek uz plīts un vāra dzērienu ūdens peldē 30 minūtes. Tad atstāj to uz vēl 3-4 stundām ievilkties. Dzer pa pusglāzei 2-3 reizes dienā.
  2. Var arī pagatavot ātro priežu skuju tēju. Divas ēdamkarotes priežu skuju aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens un pusstundu karsē. Atdzesē, nokās, pievieno 1 ēdamkaroti medus, dzērveņu sulu, smiltsērkšķu sulu vai kādu citu veselīgo sastāvdaļu.

Ievēro! Lieto vitamīnu dzērienus tikai tad, ja esi pārliecināta, ka tavas nieres ir veselas. Tie ir urīndzenoši un spēcīgi stimulē nieres. Ja moka klepus, bronhīts, tad nav labāka ārsta par mūsu pašu egli. Tieši tāpat var gatavot egļu skuju dziedniecisko dzērienu, uzlējumu vannai vai ieelpošanai. Ir vērts atcerēties, ka egļu sveķu komprese palīdzēs sadziedēt arī ievainotu un sastrutojušu rētu.

Priežu un egļu pamežā bieži atrodams vēl kāds brīnumlīdzeklis – kadiķis – viens no mūsu vecākajiem brāļiem, kas apdzīvo zemi. Ir veselīgi atrasties viņa kompānijā, jo paeglītis “izelpo” 15 reizes vairāk fitoncīdu nekā lapu koki.

Senie ticējumi vēsta, ka kadiķa zariņa kūpināšana izdzen mošķus un sliktos garus no mājām. Tagad ir pierādīts, ka ēteriskās eļļas, kuras izdalās, dedzinot paegli, iznīcina baktērijas, padara telpu tīru dažādu epidēmiju laikā. Ir vērts atcerēties sen zināmo. Savukārt skaistās melnās odziņas, kas patiesībā ir čiekurogas, ārstniecībā izmanto ziemas laikā, kad mums trūkst vitamīnu. Veselības uzlabošanai var apēst 10-15 (ne vairāk!) tumši zilimelnos vitamīnus.

Un visbeidzot trešais Meža aptieciņas varonis – priežu pumpurs. Rūķu saime gaidīt gaidīja februāra mēnesi, jo pumpuru vākšanas laiks ir samērā ierobežots, vien no februāra līdz aprīlim, varbūt maijam (atkarībā no laikapstākļiem), kad tie ir uzbrieduši, sveķaini, bet vēl nav sākuši augt. Drīz būs jāiet lūkot.

Pumpurus jāvāc no ciršanai paredzētiem vai nocirstiem kokiem un noteikti nedrīkst vākt galotnes pumpurus, jo tas priedei ierobežo augšanu! Par augiem un vidi der padomāt vienmēr. Izžuvušo drogu uzglabā sausā vietā istabas temperatūrā, tās derīguma laiks ir divi gadi - izveidojot krājumus, tie katru gadu nav jāvāc.

Ir daudz variantu, kā gatavot pumpuru uzlējumu vai novārījumu, te dažas idejas:

  1. Vienu ēdamkaroti pumpuru aplej ar glāzi verdoša ūdens, tad ļauj uzlējumam ievilkties kādas 10 stundas, nokāš un dzer trešdaļu glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas;
  2. Pumpuru karsto uzlējumu var elpot paslēpies zem dvieļa, lai atvieglotu klepu;
  3. Pumpurus var apliet ar sasildītu medu! Tāds “priežpumpurumedus” jānogatavina pāris nedēļas tumšā, vēsā vietā. Bet tad - pa karotei var lietot kā īstu vitamīnu kokteili!

Katrs mazais pumpuriņš dabā ir spēka pilns, bet priežu pumpurs ir bagāti ar ēterisko eļļu, rūgtvielām, flavonoīdiem, miecvielām, karotīniem, askorbīnskābi, sveķveida vielām… Sveķainais un smaržīgais pumpurs ir īsts brīnumdakteris! Tas vēršas pret iekaisumiem, sāpēm, dziedina klepu un iesnas.

Te nu ir atklātas Rūķu saimes februāra Meža aptieciņas veltes. Atliek vien iedvesmoties, izvēlēties savu īsto veselības spirdzinājumu un doties dabā sastāvdaļu meklējumos.

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē aicina doties dabā, mīt meža takas un atpūsties no ikdienas!

 

citi raksti no šīs kategorijas

Skatīt visu
Idejas skolēnu brīvlaikam LVM tūrisma un atpūtas centra “Spāre” apkārtnē

LVM tūrisma un atpūtas centrs “Spāre”, kas atrodas pie Gulbju ezera, ir ne tikai viens no skaistākajiem galamērķiem dabas skaistuma un klusuma baudīšanai. “Spāre” ir arī lielisks...

Kristaps Putniņš: 5 ieteikumi neaizmirstamam piedzīvojumam dabā

Došanās dabā ir skaista pati par sevi, bet ir dažādi veidi, kā to padarīt par īpašu, pat maģisku piedzīvojumu. Savās atklāsmēs un pieredzē dalās dabas entuziasts un digitālā...

Ērtāka došanās dabā: LVM GEO Mobile tiešsaistes seminārs

Atpūšoties dabā, liels palīgs ir LVM GEO Mobile lietotne – tā ļauj ērtāk plānot pārgājienus, velo maršrutus un atrast tuvākās atpūtas vietas. Lai uzzinātu vairāk par lietotnes...

citi saistītie raksti

Skatīt visu
Rūķu pilsētas Gaismas svētki Tērvetē

Decembris ir patiess brīnumu laiks! Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē aicina ikvienu rast Ziemassvētku prieku un sajūsmu, apmeklējot pasākumu “Rūķu pilsētas Gaismas...

Baudi ziemu LVM dabas parkā Tērvetē

Ķer ziemu aiz astes! Lai gan sinoptiķi sola drīzu pavasara iestāšanos, Sveču dienas rīts Tērvetes pusē nesis sniegotu pārsteigumu. Piesnigušajās pastaigu takās Latvijas valsts...

Uz slēpēm pāri sniegam

Latvijas ziemas ir radītas, lai slēpotu, tāpēc daudziem mums labākās ziemas atmiņas saistās tieši ar šo aktivitāti. Vai zināji, ka distanču slēpošana tiek uzskatīta par vienu...

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums