Padomi drošai atpūtai mežā

11.08.2023 10:08

forest 5847658 1280

Ņemot vērā pēdējo dienu laikā pieredzētos ekstremālos laikapstākļus, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina dabā gājējus būt atbildīgiem un piesardzīgiem, lai atpūta dabā būtu patīkama. Pirms doties ceļā – jāsagatavojas, tāpēc var noderēt daži atgādinājumi drošai atpūtai mežā.

1. Seko laikapstākļu prognozei

Pirms došanās dabā vienmēr ieteicams iepazīties ar gaidāmo laikapstākļu prognozi, lai izvērtētu, vai būs piemērots laiks drošai atpūtai dabā. Tāpat prognoze palīdzēs izvēlēties atbilstošu apģērbu un apavus. Ja prognoze liecina, ka tuvojas negaiss vai spēcīgs karstums, meža apmeklējumu ieteicams pārcelt uz citu laiku.

2. Izvēlies piemērotu apģērbu

Izvēlies košu un pamanāmu apģērbu, pārvietojoties mežā vai pa ceļu, īpaši sliktas redzamības apstākļos. Ja ir iespēja, ceļā vērts ņemt līdzi maiņas drēbes.

3. Uzlādē viedtālruni

Tehnoloģiju atbalstam mūsdienās ir arvien lielāka nozīme. Tāpēc vērts pārliecināties, ka līdzpaņemtajam viedtālrunim ir uzlādēta baterija, lai nepieciešamības gadījumā būtu iespēja sazināties. LVM GEO lietotne palīdzēs vieglāk orientēties mežā.

4. Nedodies uz mežu, kur vētra izgāzusi kokus atsevišķi vai vienlaidus platībās

Svarīgi atcerēties, ka arī ilgāku laiku pēc spēcīga vēja un vētrām mežā jābūt īpaši piesardzīgam – daļa no lūzušajiem kokiem var krist arī ilgāku laiku pēc tam.

Pēc spēcīgas vētras jāizvairās no tādu mežu apmeklējuma, kuros vējš ir izgāzis kokus, jo sevišķi vienlaidus platībās.

Atrodoties vai pārvietojoties bīstamo koku tuvumā, neej zem tādiem augošu koku vainagiem, kuros redzami aizlauzti vai iekārušies zari un galotnes. Ja vēja ātrums pārsniedz 11 m/s un var redzēt šūpojamies koku pamatzarus, ieteicams doties prom no meža.

5. Negaisa laikā – īpaša piesardzība

Pērkona negaisa laikā drošāk ir uzturēties automašīnā vai ēkā, bet, ja šādas iespējas nav, patveries zemākajā redzamajā zonā vai biezoknī ar zemiem kokiem.

Izvairies no atrašanās uz pakalniem, klajumā vai elektrolīniju tuvumā.  Atceries – nemēģini veidot patvērumu, piemēram, zem lieliem atsevišķi augošiem kokiem klajumā. Nestāvi torņu tuvumā vai pie citām augstām konstrukcijām un būvēm, kas var kalpot par zibensnovedēju.

6. Uzmanīgi ar uguni mežā

Līdz rudenim mežos spēkā ugunsnedrošais laika posms. Tas nozīmē, ka mežā aizliegts veidot atklātu liesmu, kurināt ugunskuru ārpus īpaši šim nolūkam ierīkotām atpūtas vietām, atstāt ugunskuru bez uzraudzības, nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus un citus priekšmetus, kas var izraisīt ugunsgrēku, kā arī braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem ārpus meža ceļiem!

 • Vairāk par drošu un atbildīgu atpūtu dabā lasi šeit: https://www.lvm.lv/sabiedribai/ko-drikst-meza/labas-uzvedibas-noteikumi un klausies LVM podkāsta “Dabā gājējs” 29. epizodē: https://www.mammadaba.lv/podkasts
 • citi raksti no šīs kategorijas

  Skatīt visu
  Latvijas valsts mežu vēstniecībā notiks lekcija par flokšiem

  Rudens ir piemērots laiks, lai dotos uz stādu tirdzniecības laukumiem un izvēlētos stādus savu dārzu papildināšanai ar jauniem augiem, lapu kokiem, krūmiem un skujeņiem, kā arī...

  Mežs pārsteidz pat pieredzējušu dabā gājēju

  AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sniedz iespēju ikvienam dabā gājējam baudīt atpūtu dabā kādā no vairāk nekā 300 labiekārtotajām bezmaksas atpūtas vietām visā Latvijā. Turklāt...

  Iepazīsti purvu pastaigā!

  Domā, kurp doties brīvdienās? Uz Daudzeses pagasta mežiem! Tur vijas Aklā purva pastaigu taka 3 kilometru garumā. Turklāt maršrutā nesen uzstādītas jaunas informatīvās zīmes,...

  profils

  izvēlne

  Vizuālie iestatījumi
  izvēlne
  profils

  Krāsu uztvere

  Teksta lielums