Mammadaba un AS „Latvijas valsts meži" (LVM) aicina dabas draugus ziņot par valsts īpašumā esošajos mežos atrastām lielām putnu ligzdām. Lielās ligzdas mežos vij vairākas aizsargājamas putnu sugas – melnais stārķis, mazais ērglis, jūras ērglis, zivju ērglis, vidējais ērglis, klinšu ērglis un čūskērglis. Lielas ligzdas taisa arī ķīķis, peļu klijāns, vistu vanags, bezdelīgu piekūns un krauklis.
Jau šobrīd LVM apsaimniekotajās valsts meža platībās saskaņā ar Latvijas un Eiropas Savienības normatīviem tiek aizsargātas gan retās putnu un citu dzīvnieku sugas, gan to dzīvotnes un nozīmīgie biotopi. Vietās, kur ligzdo aizsargājamie putni – melnais stārķis un visi Latvijā ligzdojošie ērgļi, tiek ierobežota mežsaimnieciskā darbība un sugas aizsardzības nolūkos tiek veidoti mikroliegumi.
LVM aicina ikvienu, kas mežā atradis lielu ligzdu, ziņot par to LVM: aizpildot anketu internetā http://projekti.kurtuesi.lv/nests/public/ un norādot ligzdas vietu kartē (informāciju par ligzdu var pievieno ar zīmi „+", kas atrodas ekrāna augšējā labajā stūrī) vai zvanīt pa tālruni (saraksts beigās) LVM reģionu vides speciālistiem vai rakstīt uz e-pastu
Ligzdas atrašanas gadījumā pēc iespējas ātrāk šī vieta jāpamet, lai netraucētu ligzdojošos putnus. Pat ja izskatās, ka ligzdā putnu nav, tas nenozīmē, ka tā nav apdzīvota. Iespējams, pieaugušie putni ir izlidojuši barības meklējumos mazuļiem, iespējams, ligzda vēl tikai tiek gatavota un traucējumu gadījumā tā var tikt pamesta. Gan melnais stārķis, gan ērgļi ir ļoti jūtīgas sugas pret traucējumiem. Nekādā gadījumā nedrīkst kāpt kokā, lai mēģinātu noskaidrot, ir vai nav ligzda apdzīvota.
Lielās putnu ligzdas parasti atrodas vidēja vai liela vecuma kokos, jo to smagumu spēj noturēt tikai spēcīgi, resni zari un stumbri. Lielās ligzdas visbiežāk ir novietotas koka galotnē, vidusdaļā uz resniem, horizontāliem sānzariem, zaru vai vairāku galotņu žāklēs.
LVM aicina – esi saudzīgs pret dabu! Vēro dabu, bet neiejaucies tās procesos. Esi piesardzīgs putnu ligzdošanas vietās – neej klāt ligzdām, neaiztiec olas un putnu mazuļus. Netraucē caurceļojošos putnus to atpūtas, barošanās un nakšņošanas vietās. Nepiesārņo dabu – tā ir mājvieta daudzām dzīvām radībām.