Baldones mežu stāsti

Baldone jau izsenis pazīstama ar tās dziednieciskajiem resursiem – ārstnieciskajām dūņām un minerālūdens avotiem, kas līdz 20. gadsimta beigām sekmēja Baldones kūrvietas uzplaukumu. Vēl pirms četrdesmit gadiem uz Baldoni tūristi galvenokārt devās baudīt veselīgās dūņu vannas un minerālūdeņus, bet šodien Baldone aicina īsākā vai garākā pastaigā iepazīt apkārtni, kas bagāta vēsturiskiem pieminekļiem, retām augu sugām un pat mākslas darbiem mežā.

1
3

Lielais loks

Atļauts ar mājdzīvniekiem
Digitālā izziņa
Pastaigu takas
Pie ūdeņiem
Piemērots velobraucējiem
Ugunskura vieta

Apļveida taka ir līdz 20 kilometriem gara, kuras maršrutā izvietoti 16 tūrisma objekti ar iespēju klausīties audiogida stāstījumus. Baldones Sporta komplekss var būt šīs pastaigas sākumpunkts, jo šeit var ērti novietot automašīnu un noklausīties pirmo audiogida stāstu. Pastaigas taka sākas un noslēdzas pilsētā, ļaujot iepazīt Baldones kultūrvietas – Ceriņu parku, Balto pili, zirgu tramvaju un Baldones Svēto Miķeļa baznīcu. Taka turpinās Baldones mežos, kas pārsteidz ne vien ar dabas, bet arī kultūrvēstures un aktīvās atpūtas objektu bagātību. Sekojot sarkano pēdiņu marķējumam, var apskatīt Baldones dūņu pirmo atradni, Pirmā pasaules kara dzelzceļa fragmentu, Baldones observatoriju, Riekstukalnu un vēl citus objektus.

2
3

Mazais loks

Atļauts ar mājdzīvniekiem
Digitālā izziņa
Pastaigu takas
Pie ūdeņiem
Piemērots velobraucējiem
Ugunskura vieta

Mazais loks ir aptuveni 8 kilometrus garš. Baldones centrs pakāpeniski pārtop mežā, pa ceļam iepazīstinot ar deviņiem apskates objektiem. Ceriņu parkā atrodama galvenā pilsētas dabas vērtība – Baldones sēravots, kā arī Baltijas virsmežziņa Mickeviča Baltā pils, kas celta 20. gadsimta sākumā. Pašlaik tā ir mūzikas skolas mājvieta. Pa ceļam var iepazīt Zirgu tramvaja vēsturi ar modeli dabiskajā izmērā, kā arī Baldones dūņu pirmo atradni, uz kuru abos virzienos ved marķēts takas atzars. Maršruta tālākais gals šķērso Doļu kalnu. Mazais loks ir arī izbraucams ar divriteni un pat bērnu ratiem, ja tie piemēroti zemes ceļam.

3
2

Riekstukalna taka

Aktīva atpūta
Digitālā izziņa
Pastaigu takas
Pieejama ēdināšana

Riekstukalna taka ir daļa no Lielā loka, aptuveni 5 kilometrus gara. Tā sākas uz Zaļās ielas pie betona tilta, kas ieved mežā, kur jau pēc 100 metriem sākas Meža galerija. Kopumā mežā izstādīti 29 mākslas darbi, 23 no tiem ir izmērā 1,2x2 metri, seši – mazāka izmēra darbi. Gleznās ir attēloti Baldones Stāstu takās redzamie un audiogida stāstos dzirdamie apskates objekti.

Izejot cauri Meža galerijai, taka vijas caur skaistiem egļu mežiem līdz aktīvās atpūtas kompleksam "Riekstukalns" ar blakus esošo Riekstukalna torni un Baldones observatoriju.

4

Mercendarbes taka

Digitālā izziņa
Informācijas centrs
Pastaigu takas

Taka ir daļa no Baldones Stāstu takas Lielā loka. Tā sākas Ķeguma prospektā pie koka norādes “Mercendarbes muiža, Doļu kalns, Dūņu purvs” un ir marķēta turp un atpakaļ no Mercendarbes ar sarkano pēdiņu marķējumu. Tās galā ir viena no senākajām ēkām Baldonē – pirmo kūrorta veidotāju fon Līvenu Mercendarbes muiža. Tajā pašlaik atrodas Baldones muzejs un Tūrisma informācijas punkts. Pa ceļam var redzēt Pirmā pasaules kara dzelzceļa fragmenta uzbērumu, kas ir saglabājies līdz mūsdienām, kā arī Dūņu purvu, kur no 19. gadsimta otrās puses līdz pat pagājušā gadsimta 60. gadu vidum, ieguva dūņas ārstniecībai.

5

Baldones militārā mantojuma maršruts

Digitālā izziņa
Informācijas centrs
Pastaigu takas

Baldones militārā mantojuma digitālais maršruts ir 10 kilometrus garš un ietver 13 informatīvas pieturvietas. Pastaiga patiks Pirmā un Otrā pasaules kara liecību interesentiem – Baldones meži slēpj vairākas vēsturiskās liecības. Maršruts sākas pie Mercendarbes muižas un ietver Pirmā pasaules kara dzelzceļa līnijas uzbērumus un vietas, kur kādreiz bijušas dzelzceļa stacijas. Pēc Pirmā pasaules kara dzelzceļa sliedes tika demontētas un daļu no tām izmantoja zirgu tramvaja līnijas izveidei. Maršrutā iekļauta taka, kas ved pa šo līniju. Virzoties tālāk, var apskatīt arī citus interesantus objektus, piemēram, karsta kritenes un seno darvas tecinātavu.

Pie katra apskates objekta ir stends ar audiogida QR koda sleju latviešu, krievu, angļu vai lietuviešu valodā.

maršruti iedvesmai

Skatīt visu

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums