Lasīt mežu kā grāmatu – orientēšanās

16.09.2022 15:09

img 0856

Ārpus iemītām takām, sekojot tikai kartei un dabai, – tā skrien orientēšanās sportisti. Šajā nodarbē tu kļūsti par daļu no dabas, un ikdienas problēmas paliek otrajā plānā.

Orientēšanās ir aktivitāte, kas izkustina ne vien muskuļus, bet arī prātu, atzīst orientēšanās entuziasts Kārlis Vilciņš. Tu vari būt labs skrējējs, bet vai spēj to darīt ar karti rokās? Tu spēj labi lasīt kartes, bet vai kājas tevi aiznes uz kontrolpunktiem pietiekami ātri? Orientēšanās sportā visam jābūt līdzsvarā. Vai esi gatavs pamēģināt?

Ar ko sākt?

Orientēšanās sportam ir ļoti attīstīta klubu sistēma – gandrīz katrā Latvijas reģionā iespējams atrast savu orientēšanās kopienu. Šajos klubos apvienojušies gan ļoti pieredzējuši sportisti, elites skrējēji un treneri, gan iesācēji, brīvdienu sportotāji un bērni. Vieglākais veids, kā sākt orientēšanos, ir sazināties ar sev tuvāko klubu un sarunāt treniņu, – jā, tik vienkārši! Lielākoties šādi treniņi orientēšanās klubos ir par brīvu.

Latvijas Orientēšanās federācijas mājaslapā atrodama detalizēta pamācība un kartes apzīmējumu skaidrojums. Kārtīgi izstudē un dodies uz kādām no tautas sacensībām, kuras vasaras periodā notiek vairākas reizes nedēļā (arī darba dienās), izvēloties vieglāko distanci. Šajā sporta veidā kaunam nav vietas – neviens neredzēs, kā maldies un kādu ceļu izvēlies, lai nokļūtu no viena kontrolpunkta uz otru.

Zinātāji saka, ka iemācīties orientēties – tas ir liels darbs ar sevi. Ir jāiemācās kartes apzīmējumi, jāsaprot kompass, tā lietošana. Pirmajā gadā visi parasti skrien vienkāršākas distances un maldīšanās nav retums. Tā ir otrā un trešā sezona, kad cilvēks sāk jau daudz labāk saprast kartes un orientēties. Sākumā iemācīsies, kā meklēt un atrast kontrolpunktus, bet laikā gaitā – kā no viena kontrolpunkta uz otru nokļūt pa labāku un ātrāku maršrutu.

Prāts un ķermenis

Orientēšanās sportu var sākt neatkarīgi no vecuma un fiziskās sagatavotības. Sākumā būs daudz jāstājas, jāskatās kartē, jāsaprot, uz kuru pusi doties tālāk. Nemanot augs ne tikai kartes lasīšanas un vides saprašanas iemaņas, bet arī fiziskā forma, tāpēc pieredzējušos skrējējus vairāk par skriešanu nodarbinās kartes lasīšanas izaicinājums dabā. Pieredzējuši orientieristi atzīst, ka šī sporta veida lielākais ieguvums ir līdzsvars starp fizisko ķermeni un mentālajām prasmēm.

Orientēšanas sportā, tāpat kā dzīvē, nemitīgi ir jāveic izvēles un jādomā stratēģija. Ātrākais variants ir tikai viens un tev jāizdomā – kurš. Vai ātrāk būs skriet pa taisno cauri brikšņiem vai apkārt pa takām? Viens variants vienmēr būs lēnāks, bet atkal – cik lēnāks? Orientēšanās prasa fokusēšanos – tās laikā nav iespējams domāt par citām lietām, kā vien to, kas notiek apkārt. Brīdī, kad aizdomājies par blakus lietām – fokuss pazūd un tu, visticamāk, aizskrien nepareizā virzienā.

Cilvēka personīgās izvēles un dažādie skriešanas maršruti padara katras orientēšanās sacensības par unikālu piedzīvojumu. Jā, orientēšanās ir arī labs veids, kā iepazīt Latvijas daudzveidīgos mežus. Ir milzīga atšķirība starp skriešanu sausajos piejūras priežu mežos vai, piemēram, skriešanu Ludzas pusē, kur ir izteiktāks reljefs, mežonīgāki un mitrāki meži. Katram apvidum ir sava specifika – garlaicīgi nebūs!

Orientēšanās – aktivitāte arī bērniem

Braucot uz orientēšanās pasākumiem, bērnus var droši ņemt līdzi, jo šī aktivitāte piemērota visai ģimenei. Bērniem (līdz desmit gadu vecumam) parasti ir marķēta sacensību distance. Tas nozīmē – mežā ir novilkta orientēšanās lenta, kurai sekot, vai pie kokiem piespraustas nelielas lentītes. Punkti atrodas pie šīm lentītēm. Dažkārt kāds no punktiem ir nedaudz ārpus šīs marķētās trases – tas tāpēc, lai bērni domātu līdzi un nebaidītos skatīties plašāk. Šīs novilktās lentas met liekus lokus un bērniem ir iespējams izdomāt, kurās vietās ir iespējams iziet pa taisno.

citi raksti no šīs kategorijas

Skatīt visu
Atklāta pastaigu taka un skatu platforma Pelēču ezera purvā

AS “Latvijas valsts meži” sadarbībā ar Preiļu novada pašvaldību izveidojusi jaunu tūrisma vietu – dabas izziņas pastaigu taku dabas liegumā “Pelēču ezera purvs”. Lieguma...

Uz slēpēm pāri sniegam

Latvijas ziemas ir radītas, lai slēpotu, tāpēc daudziem mums labākās ziemas atmiņas saistās tieši ar šo aktivitāti. Vai zināji, ka distanču slēpošana tiek uzskatīta par vienu...

5 vietas, kurp doties piedzīvot ziemu

Doties mežā ziemas mēnešos – tas ir īpašs piedzīvojums! Ne vienmēr viegls, bet ar brangu gandarījuma devu gan. Un vēl – pat populārākajās takās cilvēku ir daudz mazāk nekā...

citi saistītie raksti

Skatīt visu
“Mežs rada un iedvesmo” Muzeju naktī LVM Jaunmoku pilī

Muzeju naktī, 13. maijā, no plkst. 19 Jaunmoku pils aicina uz radošām aktivitātēm un norisēm pasākumā “Mežs rada un iedvesmo”. Apmeklētāji varēs izzināt mežu, izjust...

LVM Jaunmoku pils aicina apskatīt jaunākās - pavasara perioda izstādes

Pavasaris ir laiks, kad nodoties jaunatklājumiem un kultūras baudīšanai. LVM Jaunmoku pils zālēs no aprīļa ir skatāmas trīs jaunas izstādes, kas apmeklētājiem piedāvā baudīt...

Ar klasi uz LVM Jaunmoku pili!

Klāt ekskursiju laiks! LVM Jaunmoku pils muzejs piedāvā dažādas vēsturiskas un ar meža tēmu saistītas ekskursijas un izglītojošas programmas skolēniem no 1. – 12. klasei....

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums