Sāc piedzīvojumu ar mammadaba!

galamērķi

Vairāk galamērķu

Aktuāli

Skatīt visu
"Mežs sveic skolotāju" LVM dabas parkā Tērvetē

Skolotāj, kā būtu, ja uz vienu dienu skolas griestus aizstātu debesis, bet sienas -  staltu koku stumbri? Skolotāju dienas noskaņā Latvijas valsts mežu dabas parks...

LVM Kalsnavas arborētumā notiks mākslas meistarklase

LVM Kalsnavas arborētumā vēl līdz 24. septembrim aplūkojama mākslinieces Sandras Valaines darbu izstāde “It kā mežs, it kā mežā”. Izstādes noslēdzošajā dienā notiks arī īpaša...

Vides izziņas piedāvājums LVM dabas parkā Tērvetē

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē - rudens ekskursijas galamērķis zinātkāriem, aktīviem un radošiem skolēniem. Septembris un oktobris tradicionāli kļuvuši par ikgadēju...

padomi

Skatīt visu
Latvijas valsts mežu vēstniecībā notiks lekcija par flokšiem

Rudens ir piemērots laiks, lai dotos uz stādu tirdzniecības laukumiem un izvēlētos stādus savu dārzu papildināšanai ar jauniem augiem, lapu kokiem, krūmiem un skujeņiem, kā arī...

Padomi drošai atpūtai mežā

Ņemot vērā pēdējo dienu laikā pieredzētos ekstremālos laikapstākļus, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) aicina dabā gājējus būt atbildīgiem un piesardzīgiem, lai atpūta dabā būtu...

Mežs pārsteidz pat pieredzējušu dabā gājēju

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sniedz iespēju ikvienam dabā gājējam baudīt atpūtu dabā kādā no vairāk nekā 300 labiekārtotajām bezmaksas atpūtas vietām visā Latvijā. Turklāt...

Maršruti iedvesmai

Skatīt visus

Jaunmoku pils muzejs saņēmis Kultūras ministrijas akreditāciju uz nākamajiem 5 gadiem


 

Šī jau ir ceturtā reize, kad Jaunmoku pils muzejs saņem valsts atzīta jeb akreditēta muzeja statusu. Tas nozīmē, ka muzejs nodrošina kvalitatīvu, profesionālu, uz sabiedrības interesēm un vajadzībām orientētu darbību.

Jaunmoku pils muzeja krājums šobrīd atspoguļo meža apsaimniekošanas tradīcijas Latvijā, kā arī Jaunmoku muižas kompleksa, ar to saistīto vides, kultūrvēstures norišu un cilvēku likteņus. 2021. gada 1. janvāri muzeja krājumā apkopotas 3468 krājuma vienības.

Īpašu uzmanību akreditācijas komisija vērsa uz darbu ar krājumu. Pārskata periodā muzejs aktīvi darbojies, lai apstrādātu un inventarizētu visus krājuma priekšmetus, kas ir ienākuši laika periodā no 2016. gada līdz 2021. gadam, kā arī aktivizētu darbu ar 20. gs. 80.gados muzejā nonākušu priekšmetu izvērtēšanu un uzņemšanu krājumā. Krājumā pieņemtie priekšmeti ir būtiski papildinājuši krājuma tēmu par meža apsaimniekošanas tradīcijām no 19. gs. sākuma līdz mūsdienām.

Apjomīgākā no krājuma kolekcijām ir dokumentu un foto kolekcija. To būtiski ietekmē Latvijas Valsts mežzinātnes institūta (LVMI) “Silava” mantojuma iekļaušana, jo lielāko daļu materiālu veido dokumenti un iespieddarbi par mežapsaimniekošanas tēmām. Ievērojami palielinājušās medību priekšmetu, etviju, medību trofeju un izbāžņu kolekcija, kā arī meža darbarīku un mežsaimniecības priekšmetu. Sadzīves un citi priekšmeti, galvenokārt, krājumā ienākuši, iekļaujot “Silava” materiālus.

Līdz šim muzeja apmeklētāju skaits vidēji gada laikā bija ap 21000-23000 (lielākā daļa no tiem individuālie apmeklētāji un skolēnu grupas), bet būtiskas korekcijas ieviesa Covid-19 pandēmijas laika ierobežojumi. Būtiski samazinājies skolēnu grupu skaits (2019. gadā – 3386 skolēni grupās, bet 2020.gadā – tikai 931), un to pieprasījums pēc muzejizglītojošajām programmām un ārzemju apmeklētāju skaits, toties jūtami pieaug nelielo grupu, mājsaimniecību vēlme pēc papildus piedāvājuma.

Dažāda rakstura un satura muzejizglītojošie pasākumi ir vēl viens no muzeja komunikācijas veidiem sabiedrības izglītošanā saistītajās tēmās. Daļai no pasākumiem nav noteikts viens tematiskais virziens, bet ir noteikta konkrēta mērķauditorija – ģimenēm Ģimeņu diena, Zinību diena un tradicionālie gadskārtu svētki; senioru un domu biedru grupām – Senioru diena, u.c. To tematikas tiek pielāgotas konkrētā perioda aktualitātēm. Tāpat muzejs piedalās arī dažādu nacionāla līmeņa pasākumos – Putnu dienas, Dabas dienas, Meža dienas (sadarbībā ar AS LVM un Tērvetes dabas parku), Leģendu nakts (LPMA rīkots, dalība no 2019.gada), LPMA Vēsturisko Parku un dārzu dienas (no 2019.gada) u.c., kā arī piedalās starptautiskajā Muzeju nakts un Zemes stundas kustībā.

Pārskata periodā nozīmīgākie muzeja organizētie pasākumi ir  bijuši – Armitsteda 170 gadu jubilejas pasākums (2017), Putnu dienas (2016-2019), Jaunmoku pils 115  un 120 gadu jubilejas (2016 un 2021), Muzeju nakts (2016-2019). Gada centrālais notikums ir ikgadējie Dārza svētki (2016-2020), kas ir viens no lielākajiem muzeja organizētajiem pasākumiem gan no apmeklējuma, gan no iesaistīto resursu viedokļa. Laika gaitā tas jau ir izveidojies kā atsevišķs pasākuma zīmols, ar kuru reģionālajā līmenī atpazīstams Jaunmoku pils komplekss.

Lielākais ieguldījums pētnieciskā darba rezultātu atainošanā un krājuma priekšmetu pieejamības uzlabošanā ir jaunās interaktīvās ekspozīcijas “Mežs un tā nozīme cilvēka dzīvē” izstrāde un realizācija vairākos (2017-2019) posmos, piesaistot Meža attīstības fonda un VKKF projekta līdzekļus. Papildināta jūgendstila interjera ekspozīcija pils 1.stāvā ar restaurētajiem interjera priekšmetiem un 2017.gadā – Dž.Armitsteda jubilejas gadā ekspozīcija uz laiku tika papildināta ar dzimtas relikvijām (tabakdozēm) sadarbībā ar muzeju Mencendorfa nams: Rīdzinieka māja un izgatavotas Džeimsa Armitsteda gleznu kolekcijas 7 darbu kopijā sadarbībā ar Ārzemju mākslas muzeju Rīgas birža.

2017.gadā pētnieciskais materiāls par Dž. Armitstedu un viņa dzimtu apkopots grāmatā “Džordžs Armitsteds – Rīgas goda pilsonis”, bet 2020.gadā izstrādāts teksta materiāls vēsturiskās ekskursijas digitālai versijai un ieviesti audiogidi 4 valodās un 15 QR kodi par kultūrvēstures un dabas objektiem pils teritorijā. 2020.gadā uzsākta un 2021.gadā pabeigti 10 raksti Jaunmoku pils 120 gadu jubilejas izdevumam - grāmatai “Jaunmokas. Stāsti.” par muižas vēstures tēmām.

Muzejs turpina attīstīties katru dienu. Šobrīd VKKF ir piešķīris finansējumu atvērtā krājuma telpas izveidei. Projekta īstenošanas rezultātā Jaunmoku pils muzeja esošās telpas tiks papildinātas ar jaunu krājuma ekspozīcijas telpu, pieejamu apmeklētājiem arī pandēmijas ierobežojumu apstākļos. Tas ļaus piedāvāt publiskas apskatei ievērojami lielāku krājuma daļu, nekā tas ir bijis līdz šim.

Lai paaugstinātu kvalifikāciju un gūtu jaunas prasmes, iespēju robežās katram muzeja darbiniekam tiek dota iespēja papildināt savas profesionālās prasmes, apmeklējot kursus un seminārus. To apmeklējums ir tieši atkarīgs no muzeja darbības specifikas un nelielā muzeja darbinieku skaita.

Šobrīd Jaunmoku pils muzejs ir slēgts līdz 15. novembrim, vai citam valdības noteiktajam datumam sakarā ar valstī noteikto ārkārtas stāvokli, bet tiklīdz muzejs atkal būs atvērts, aicinām ikvienu interesentu- individuāli vai grupā, ģimenes lokā vai kādā citā kompānijā atbraukt uz Jaunmoku pili un pašiem pieredzēt kvalitatīvu, profesionālu, uz sabiedrības interesēm un vajadzībām orientētu muzeja darbību.

 

profils

izvēlne

Vizuālie iestatījumi
izvēlne
profils

Krāsu uztvere

Teksta lielums