Pavasara vēstneši var būt dažādi – pūpoli, pirmie tauriņi, pirmie strazdi. Tie ir pamanāmākie. Bet gandrīz katru gadu februārī, martā kāds LVM vides plānošanas speciālistam Mārtiņam Kalniņam pajautā – kas tie tādi par sīkiem kukainīšiem lēkā pa sniega virsmu? Eksperts skaidro, ka tie ir visīstākie pavasara vēstneši: kolembolas jeb lēcastes!
Agrāk kolembolas tika uzskatītas par vienu no kukaiņu klases kārtām, bet pašlaik kolembolas uzskata par atsevišķu posmkāju tipa klasi. Pasaulē ir apmēram 9400 kolembolu sugu, taču tās vēl aizvien ir nepilnīgi izpētītas. Latvijā konstatētas līdz 200 kolembolu sugu.
Kolembolas ir mazi (0,12–17 mm), bezspārnaini augsnes dzīvnieki, kuru fosilijas konstatētas Devona perioda, kas ir pirms 400 miljoniem gadu, nogulumos. Kolembolas ir vieni no daudzskaitlīgākajiem augsnes iemītniekiem – mežā to blīvums var būt 200 līdz 1800 eksemplāru dm3.
Lai arī dažas kolembolu sugas var būt kaitēkļi vai kaitinoši viesi, piemēram, puķu podā uz palodzes, tomēr to radīto kaitējumu vai traucējumu daudzkārt atsver kolembolu loma organisko vielu noārdīšanā un augsnes veidošanā, uzlabošanā.
Lai arī pirmie pavasara vēstneši uz sniega ir “mazi un melni”, tomēr LVM vides eksperts uzsver, ka kolembolu pasaule ir ļoti daudzveidīga un krāsaina. Par to vairāk var uzzināt tīmekļvietnē www.collembola.org